Auto Ajans

Haberler

Hibrit SUV’da önemli oyuncu olduk

Hibrit SUV’da önemli oyuncu olduk
Paylaş
Mart 29
07:00 2021

Doğan Holding çatısı altında faaliyet gösteren Doğan Trend Otomotiv tarafından temsil edilen Suzuki, Swift’le geçen yıl sınıfının en çok satılan hibrit otomobili unvanını almasının ardından 2021’de de atağını 2 yeni modelle sürdürüyor. Suzuki, Vitara ile SX4 S-Cross modellerinin hibrit versiyonlarını satışa sundu. Suzuki Vitara Hibrit ailesi 296 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla dikkat çekerken, SX4 S-Cross Hibrit modeli 306 bin 900 TL’lik anahtar teslim satış fiyatıyla satılıyor. Vitara Hibrit hem 4×2 hem 4×4 versiyonlarıyla tercih edilebilirken, SX4 S-Cross Hibrit sadece önden çekişli olarak müşterilerin beğenisine sunuluyor. Her iki model de 6 ileri otomatik şanzımanla kombinlenmiş akıllı hibrit teknolojili 129 beygirlik 1.4 litrelik Boosterjet turbo benzinli motorla sunuluyor.

Suzuki Vitara ile SX4 S-Cross modelleri için geliştirilen yeni 48V Hibrit güç-aktarma sistemi, hafif tasarımıyla dikkat çekerken, tüm bileşenleriyle aracın toplam ağırlığına 15 kg’dan daha az ekliyor. Suzuki’nin yeni ve daha yüksek güce sahip sistemi olan 48V lityum iyon batarya, Entegre Marş Jeneratörü (ISG), aydınlatma, ses sistemi ve klima gibi daha düşük voltaj gerektiren donanımları beslemek üzere 48V-12V dönüştürücü olmak üzere gelişmiş bileşenlerden oluşuyor. 4×2 çekişli Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit, WLTP verilerine göre 100 km’de 5.7 litrelik ortalama yakıt tüketiyor. Vitara Hibrit 4×4 ise 100 km’de ortalama 6.2 litrelik yakıt tüketimiyle öne çıkıyor.

Güvenlikte birçok ilk düşürüldü

Suzuki Vitara Hibrit; sürüş güvenliğini desteklemek, kazaları önlemek ve günlük kullanımda sürücünün hayatını kolaylaştırmak üzere daha fazla sürüş destek sistemiyle donatılıyor. Radar Fren Desteği, yenilenen Vitara’da yerini monoküler kamera ve lazer radar ile çalışan Çift Sensörlü Fren Destek Sistemi’ne (DSBS) bırakıyor. Sistem, aracın sürüş yönündeki araçları veya yayaları algılıyor, sürücüyü uyararak olası bir çarpışmayı önlemeye ya da çarpışma durumunda şiddetini azaltmaya çalışıyor. Suzuki’de ilk kez sunulan Kör Nokta Uyarı Sistemi, aracın her iki yanındaki kör noktasında olan veya yaklaşan araçları tespit ederek, şerit değiştirme girişiminde LED uyarı lambası ve sesle sürücüyü uyarıyor. Arka kısımdaki iki yan radar sensörünü kullanan Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi; geri viteste 8 km/s hıza kadar olan sürüşlerde veya park yerlerinden geri çıkışlarda yaklaşan bir araç karşısında, sürücüyü gösterge paneli üzerinden görsel-sesli olarak uyarıyor.

‘Hız sınırı’ veya ‘girilmez’ gibi trafik işaretlerini algılayan Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, ilgili trafik işaretini bilgi ekranında göstererek sürücünün dikkatini trafik işaretine çekiyor. Birden fazla işaret algılayan sistem, bir kerede en fazla üç işaret görüntüleyebiliyor. Yine Şerit Takip İhlal ve Uyarı Sistemi de trafik güvenliğini maksimize ediyor. Milimetre-dalga radarıyla öndeki araçla mesafeyi koruyarak takip eden Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (ACC) de sürücü tarafından ayarlanan hızı maksimum hız sınırı olarak kabul ediyor ve sürücüye takip mesafesi desteği sağlıyor.

SX4 S-Cross Hibrit; Suzuki’nin TECT sistemi sayesinde bir çarpışma durumunda enerjiyi etkili bir şekilde emen ve dağıtan bir gövde yapısıyla sunuluyor. SX4 S-Cross Hibrit’te; Radar Fren Desteği, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, EBD Destekli ABS, Fren Destek Fonksiyonu, ESP, Yokuş Kalkış Desteği, Lastik Basınç Uyarı Sistemi, merkezi alarm sistemi, çocuk güvenlik kilidi ve çocuk koltuğu sabitleme mekanizması ile toplam 7 adet hava yastığı gibi güvenlik özellikleri standart olarak sunuluyor.

Filolar hibride ilgi gösteriyor

Suzuki Marka Direktörü Şirin Mumcu Yurtseven artık Türkiye pazarındaki Jimny hariç tüm modellerinin hibrit olarak yer alacağını belirterek, “Swift Hibrit ile yakaladığımız ivmeyi Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit’le birlikte güçlendireceğiz. 2020 yılı sonundan bu yılın ilk çeyreğine kadar olan dönem bizim için bir geçiş süreciydi. Ailenin tamamlanmasıyla pazardaki varlığımızı artıracağımıza inanıyoruz. Son tüketicilerin yanı sıra, Türkiye’de filo araç yapısını hibrit araçlarla değiştirmek isteyen çevreye duyarlı şirketler de potansiyel müşterilerimiz arasında” diye konuştu. 

Tüketiciler en çok ne talep ediyor?

Mumcu Yurtseven, şunları kaydetti: “Artık Vitara ve SX4 S-Cross’un da satışa sunulmasıyla Türkiye’deki hibrit SUV pazarının önemli oyuncularından biri olduk. Deloitte tarafından yapılan 2021 Küresel Otomotiv Tüketici Araştırması Türk tüketicisinin güvenlik donanımları, ekonomik fiyat ve yakıt tasarrufu üçgeninde alım tercihi yaptığını ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, tüketicilerin en çok talep ettiği ilk 5 özelliğin 4 tanesini standart olarak tüm model ve versiyonlarımızda sunuyoruz. Bu özelliklere değinmek gerekirse… Otomatik Ani Frenleme, Kör Nokta Uyarısı, Navigasyon ve Şerit Takip Uyarı Sistemi. Suzuki olarak hibrit ürün gamımızla aslında tam da Türk tüketicisinin taleplerine yanıt veriyoruz. Türkiye’deki hibrit dönüşümümüzün ilk adımını Swift Hibrit ile atmıştık. Swift Hibrit, yüzde 20’yi aşan yakıt tasarrufu, sunduğu standart güvenlik donanımları ve uygun fiyatıyla ilgi görmeye devam ediyor. Şimdi de hibrit atılımımızı sağlamlaştırarak yeni modellerimizi pazara sunuyoruz. Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit ile birlikte Suzuki hibrit ailesini tamamlıyoruz. Hibrit gamımızda sunduğumuz standart donanım özellikleri ve avantajlı fiyatlarla pazarda fiyat/fayda dengesi açısından iddialı olmak istiyoruz.”

Bu yıl 4 bin hibrit satmayı planlıyor

Mumcu Yurtseven, Suzuki Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit için sadık müşterilerimize sınırlı sayıda özel fırsatlar sunduklarını söyledi. Şirin Mumcu Yurtseven, müşterilerine avantajlı takas imkanı sunduklarını ifade ederek, “100 adet Suzuki Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit’in ön satışını ilk haftada gerçekleştirdik” dedi. Suzuki Marka Direktörü, 2021’de yaklaşık 4 bin adet hibrit Suzuki satmayı planladıklarını sözlerine ekledi. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!