Auto Ajans

Haberler

Hızla mobilite şirketine dönüşüyor

Hızla mobilite şirketine dönüşüyor
Paylaş
Mayıs 31
08:43 2024

Brisa, yılın ilk çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin yılın ilk üç aylık döneminde cirosu 7.5 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Güçlü bilançosu sayesinde Brisa’nın faaliyet kârı 750 milyon TL olurken, faaliyet kâr marjı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.5’ten yüzde 10’a  yükseldi. Net kârı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 oranında artış göstererek 585.5 milyon TL’ye ulaştı. Aynı dönemde net kâr marjı yüzde 6.4’ten yüzde 7.8’e yükseldi.

Brisa’nın 2024 yılı ilk çeyrek dönem performansını değerlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü, “2030 vizyonumuz doğrultusunda şirketimizin mobilite dönüşümünü gerçekleştirmeye odaklanıyoruz. Bu kapsamda yılın ilk çeyreğinde güçlü adımlar attık. Elektrifikasyona yönelik ürün ve hizmetlerimizi çeşitlendirdik. Nextgen teknolojisi ile geliştirilmiş, Türkiye’nin elektrikli ve hibrit araçlarla uyumlu ilk yerli lastiği Lassa Revola’yı gururla pazara sunduk. Otomotiv sektöründe elektrikli araçlara yönelik güçlü partnerliklerimizi devam ettirdik. Mobilite merkezleri olarak konumlandırdığımız Otopratik ve Propratik noktalarımıza yenilerini ekledik. Otopratik’lerde elektrikli araçlar için şarj istasyonlarımızı yaygınlaştırdık. Aynı zamanda sürdürülebilir mobilitede öncü bir adım olarak yüzde 100 yerli kaplama markamız Veloxia’yı pazara sunduk. 2022 yılında bünyemize kattığımız Arvento Mobil Sistemleri ile hizmetlerimizin entegrasyonunu genişleterek toplam hizmet verdiğimiz cihaz sayımızı 800 binin üzerine çıkardık” dedi. 

Hedef karbonsuz gelecek

Brisa’nın sürdürülebilirlikte global çapta rol model bir şirket olduğuna değinen Kürkçü, şunları kaytdetti:  “Brisa’nın mobilite dönüşümünü gerçekleştirirken tüm adımlarımızı karbonsuz bir gelecek temelinde inşa ediyoruz. Dünyanın en büyük çevre girişimlerinden biri olan CDP (Karbon Saydamlık Projesi) Türkiye’de hem İklim Değişikliği hem de Su Güvenliği kategorilerinde Global Liderler arasında yer aldık. Dünya lastik sektöründe bunu başarabilen tek şirketiz. Karbonsuzlaşma yol haritamızda, 2050 net sıfır hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz.  Şirket hedeflerimizi gerçekleştirirken çalışanlarımızın da yetkinlik dönüşümünü önceliğimize alıyoruz. Amaç odaklı, yetkinlik ve beceri bazlı bir dönüşüm ile çalışanlarımızı geleceğe hazırlıyoruz. Bu dönemde global ölçekte saygın ve güvenilir birçok kuruluşun araştırmalarında en iyi işverenler arasında yer almamız da bu konudaki çalışmalarımızın derinliğini kanıtlar nitelikteydi. Şirketimizin başarılı performansında emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!