Auto Ajans

Haberler

Honda’nın fabrika sonrası stratejisi ne?

Honda’nın fabrika sonrası stratejisi ne?
Paylaş
Ağustos 23
16:00 2021

Honda Türkiye’de yepyeni bir dönem başlıyor. Şirket bir taraftan global kararları doğrultusunda Şekerpınar fabrikasını Eylül ayı sonunda kapatmaya hazırlanırken diğer taraftan yeni model atağına kalkacak. Özellikle son dönemde yerli Civic Sedan’la çıkış yakalayan Honda Türkiye’nin fabrikadan sonra nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu. Biraraya geldiğimiz Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura ve Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer ile şirketin planlarını konuştuk.

Tsumura, yeni dönemde de yine müşteri memnuniyetini ön planda tutup yeni modellerle başarılı olmayı istediklerinin altını çiziyor. Tsumura, Eylül ayı başında City’yi, Ekim’de Accord’u ve en önemli silahları yeni Civic Sedan’ı Kasım’da satışı sunmayı planladıklarını belirtiyor. Kılıçer de yeni modelleriyle sedan segmentinde güçlü oyuncu olacaklarına dikkat çekiyor. Honda Türkiye, yeni Civic Sedan’ı Tayland’dan ithal edecek.

Civic’de LPG’ye devam

Yeni Civic Sedan Tayland’dan geleceği için yüzde 10’luk ek vergi söz konusu. Honda Türkiye, fiyatla ilgili henüz bir çalışma yapmamış ancak ek vergiyi yansıtmamaya çalışacaklar. En önemlisi Civic Sedan’da en çok sattıkları versiyon olan LPG yani 1.6L ECO devam edecek. Tayland’dan gelecek Civic’ler stok alanına kurulacak tesiste LPG’liye dönüştürülecek. Bülent Kılıçer, Civic Sedan satışlarının yüzde 82’sinin LPG’li olduğuna işaret ediyor.

Çip krizi belirsizlik yaratıyor

Peki Honda Türkiye’nin satış hedefi ne? Takuya Tsumura, bu yıl 30 bin araç satışı hedeflediklerini ifade ediyor. Binek otomobil pazarıyla ilgili öngörüsü 620 bin adetler düzeyinde. Tsumura, 2022 yılı için çip krizi nedeniyle birçok soru işaretinin olduğunu, henüz planlama yapmak için erken olduğunu söylüyor. Tsumura’ya göre, Türkiye’de otomotiv pazarı büyümeye devam edecek. Ülkede büyük potansiyel olduğunu ve 1 milyon adetlere ulaşılması gerektiğini ekliyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

📌Pandemi nedeniyle üretime bir türlü geçemeyen Rivian, nihayet elektrikli pick-up'ı R1T'yi banttan indirdi.

📌Rivian, böylece GM, Ford ve Tesla'dan önce ilk elektrikli pick-up sunan şirket olmayı başardı.

http://www.autoajans.com/elektrikli-pick-up-ureten-ilk-marka

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!