Auto Ajans

Haberler

Hyper ile 1.000 km’den fazla menzil

Hyper ile 1.000 km’den fazla menzil
Paylaş
Nisan 15
11:31 2024

Çinli elektrikli araç markası Hyper, katı hal bataryalarının Ar-Ge çalışmalarını tamamladığını açıkladı. Bu yeni teknolojiye sahip bataryaları ilk olarak 2026’da kullanmaya başlayacak. Hyper kilogram başına 400 kWh kapasiteli katı hal bataryaların 1.000 km’den fazla menzil sunacağını iddia ediyor. BYD’nin ardından Çinin ikinci en büyük elektrikli araç üreticisi olan GAC Grubu markası Hyper’ın yanı sıra SAIC’ın premium IM markası da 2024 içinde katı hal bataryaları ticarileştirmeyi planlıyor.

Katı hal bataryalar, yanıcı sıvı elektrolitler kullanan geleneksel lityum iyon bataryalara kıyasla daha fazla güvenlik, daha uzun kullanım ömrü ve daha hızlı şarj imkanı sağlıyor. Ancak karmaşık üretim süreçleri ve ham madde bulunurluğu bu bataryaların gelişimini engelliyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!