Auto Ajans

Haberler

i5 Contemporary’de görücüye çıkıyor

i5 Contemporary’de görücüye çıkıyor
Paylaş
Eylül 27
16:51 2023

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW, elektrikli i5 modelini “The Electric AI Canvas” enstalasyonuyla ilk olarak Contemporary Istanbul’da sergiliyor. Yeni BMW i5’ten ilham alan The Electric Al Canvas, 53. Edisyon Art Basel 2023’teki ilk gösteriminden sonra Frieze Seoul 2023’tve ardından da BMW Türkiye’nin katkılarıylaContemporary Istanbul’da sanatseverlerle buluşuyor. “The Electric AI Canvas”, yaratıcı teknoloji uzmanı ve Goodby, Silverstein & Partners’ın Yapay Zeka Direktörü Nathan Shipley ve çağdaş sanat medya platformu ArtDrunk’un kurucusu Gary Yeh iş birliğinde, yapay zeka tarafından oluşturulan özgün animasyonlar, ünlü çağdaş sanatçıların eserlerinden oluşan bir veri kümesi ile eğitilmiş yapay zeka modelleri kullanılarak hazırlandı. Yapay zekanın, 900 yıllık sanat tarihi ve 50 bin görselden yararlanarak ürettiği soyut animasyonlar i5 modeline yansıtılarak izleyiciyi kapsayan bir deneyime dönüştürüldü.

BMW i5’i dinamik bir tuvale dönüştüren çağdaş sanatçılar Esther Mahlangu, Kohei Nawa, Eric N. Mack, Koo Jiyoon ve Bin Woo Hyuk’un eserlerinin buluştuğu “The Electric AI Canvas”, fiziksel sanat deneyimi yaratıyor. Yeni BMW i5 üzerinde kullanılan yansıtma haritalama teknolojisiyle, katılımcılara her sanatçının kendine özgü stilleri arasında geçiş yaptırarak özgün bir sanat deneyimi yaşatıyor. Animasyonlar aynalarla büyütülüp yansıtılarak izleyicileri içine çeken bir deneyim oluşturuluyor. “The Electric AI Canvas”, görsel sanatın da ötesinde, BMW’nin insan merkezli teknolojiye ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığını gözler önüne sermesinin yanı sıra yapay zekanın yaratıcı potansiyelini de keşfediyor.

Yeni BMW 5 Serisi’nin tamamen elektrikli versiyonu i5, 582 km’ye varan bir menzile sahip. 205 kW DC Şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşıyor. BMW i5’in ön rezervasyon sürecine ise yılın son çeyreğinde başlanması planlanıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!