Auto Ajans

Haberler

ID.7 ile premium sınıfa geçecek

ID.7 ile premium sınıfa geçecek
Paylaş
Ocak 04
10:51 2023

Volkswagen’in ID.4’ten sonra MEB temelli ikinci global modeli olacak ID.7, Las Vegas’ta 5-8 Ocak tarihleri arasında düzenlenen CES Fuarı’nda sergilenecek. Marka, Haziran ayında Çin’de tanıttığı aerodinamik tasarıma sahip ve 700 kilometreye kadar (WLTP) menzil sunan ID.AERO konsept modeli ile ID.7’nin ilk sinyallerini vermişti. Model, fuarda ışık efektleri ve çok katmanlı boyayla sağlanan akıllı kamuflajlı versiyonuyla tanıtılacak. İnteraktif bir özelliğe sahip akıllı kamuflaj, ID. ailesinin dijitalleşme sürecinin bir sonraki adımını da simgeliyor.  ID.7 ile Volkswagen’in elektrikli model yelpazesini üst segmentlere doğru genişlettiklerini ifade eden Volkswagen Binek Araç CEO’su Thomas Schäfer, “ID.7, 2026 yılına kadar pazara sunmayı planladığımız 10 yeni elektrikli modelden birisi olacak. Sedan model, üst düzey teknoloji ve kalite özellikleri taşıyacak. Amacımız, müşterilerimize her segmentte uygun modeller sunmak” dedi.

ID.7’de standart olarak sunulan yeni ekran konseptinde, Head-up display, 15 inç ekran, bilgi ve eğlence sistemine entegre yeni klima kumandaları ve aydınlatmalı “touch slider” gibi bir dizi yenilik bulunuyor. Akıllı hava çıkışlarına sahip yeni klima konsepti, çok sayıda fonksiyon sunuyor. Örneğin ID.7, sürücünün yaklaştığını anahtarından algılayabiliyor ve daha sürücü araca binmeden sıcak yaz günlerinde iç mekanı soğutmaya, soğuk kış günlerinde ise ısıtmaya başlıyor. Özel istekler, sesli komutlar kullanılarak etkinleştirilebiliyor. Örneğin, sürücü “Merhaba Volkswagen, ellerim üşüyor” dediğinde, ID.7 direksiyon simidi ısıtma fonksiyonunu başlatarak yanıt veriyor. Aynı zamanda sıcak hava akımı, ellere doğru yönlendiriliyor. 

700 km menzile sahip olacak

ID.7, tamamen elektrikli ID. model ailesinin tasarım dilini takip ediyor. Sedanın kendine has özellikleri arasında, hem enerji tüketimini azaltmaya hem de menzili artırmaya yardımcı olan aerodinamik ön bölüm ve tavan tasarımı yer alıyor. Ön tarafta bulunan hava girişleri, havayı aracın yanlarından arkaya doğru yönlendiriyor. Böylece aracın yan taraflarında hava akışını azaltan bir hava perdesi oluşturuyor. Arkaya doğru eğimli tavan tasarımı sayesinde oldukça iyi bir sürtünme katsayısına sahip ID.7, yaklaşık 700 kilometreye (WLTP) kadar menzile ulaşabiliyor.

2024’te Türkiye’ye gelecek

ID.3, ID.4, ID.5 ve sadece Çin pazarında sunulan ID.6 modelleri ile yeni ID. Buzz’un ardından ID.7, ID. ailesinin altıncı ve ID.4’ten sonra MEB temelli ikinci global modeli ünvanını taşıyor. Elektrikli sedanın üç büyük pazar olan Çin, Avrupa ve Kuzey Amerika’da satışa sunulması planlanıyor. Avrupa pazarına sunulacak ID.7, Volkswagen Emden fabrikasında üretilecek. 2023 yılı ikinci çeyreğinde dünya prömiyeri gerçekleşecek seri üretim versiyonunun, 2024 yılında Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!