Auto Ajans

Haberler

ID ailesinin son üyesi coupe SUV

ID ailesinin son üyesi coupe SUV
Paylaş
Kasım 11
10:23 2021

Volkswagen, ID.3 ve ID.4’ün ardından ID.5 ile elektrikli model ailesini genişletti. ID.5, markanın MEB teknolojisine dayalı olarak üretilecek premium standartlara sahip yeni nesil SUV modeli olarak dikkat çekiyor. ID.5, tamamen bağlantılı ve uzaktan güncelleme (over-the-air updates) sistemine uygun olarak geliştirilmiş. Coupe tasarıma sahip aracın tavan çizgisi gövde boyunca uzanıyor, arkaya doğru alçalıyor ve işlevsel bir spoylere dönüşüyor. ID.5 ve ID.5 GTX, yeni donanımlar ve tamamen yeni 3.0 yazılım nesli ile donatılmış. Bu sayede yazılım güncellemeleri ve ek fonksiyonlar uzaktan güncelleme sistemiyle aktarılabiliyor.

12 inçlik iki adet ekran var

ID.5’in kokpitindeki tüm kontroller biri direksiyonun arkasında ve diğeri orta konsolda bulunan 12 inçlik iki adet ekranda toplanıyor. Sürücünün önündeki ekran, çok fonksiyonlu direksiyon simidi üzerinden kontrol edilebiliyor. Ortadaki bilgi-eğlence ekranı dokunmatik olarak kumanda ediliyor. Ayrıca internet bağlantısıyla “Cloud” verisinden yararlanan ve “Hello ID” komutu ile etkinleşen sesli komut kontrol fonksiyonu da bulunuyor. Artırılmış gerçeklik özelliğine sahip renkli ek bilgilendirme ekranı “head-up display” (HUD) ile Volkswagen, ID.5’te ileri teknolojide bir seçenek sunuyor. Sistem, içerikleri gerçek yaşam ortamıyla harmanlıyor. Örneğin navigasyona ait yönlendirme okları gerçeğe en yakın bilgi gösterimi için sürücünün görüş alanı içinde aracın yaklaşık 10 metre önünde görünecek şekilde ön cama yansıtılıyor.ID.5, hem içeride hem dışarıda en modern aydınlatma teknolojileriyle donatılıyor. Sürücü anahtarıyla araca yaklaştığında, farlar ve stop lambaları yanıyor ve aynalardaki projektörler ID. ailesinin ‘parmak izini’ zemine yansıtıyor.

100 km/s hıza 6.3 saniyede çıkıyor

ID.5; 174 beygirlik Pro, 204 beygirlik ID.5 Pro Performance ve en güçlüsü 299 beygir güç üreten GTX olmak üzere üç farklı seçenekler satılacak. İki motorlu dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılan GTX, 0’dan 100 km/s hıza 6.3 saniyede ulaşıyor, maksimum 180 km/s hızı görüyor. Tüm ID.5 motor seçenekleri, 77 kWs enerji depolayabilen batarya ile donatılmış. Bu, ID.5 Pro ve ID.5 Pro Performance versiyonlarının 520 km’ye (WLTP) varan öngörülen menzile ulaşmasını sağlıyor. Ailenin amiral gemisi dört tekerlekten çekişli ID.5 GTX ise 480 km (WLTP) öngörülen menzile sahip. ID.5 modelleri 135 kW’a kadar DC hızlı şarj istasyonlarında şarj edilebiliyor. Hızlı şarj istasyonlarında 30 dakika içinde WLTP’ye göre ID.5’te 390 km, ID.5 GTX’te 320 km için enerji depolayabiliyor. ID.5, önümüzdeki yıl satışa sunulacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Porsche, önemli satış rakamları yakaladığı Cayenne'in daha büyüğünü çıkarmayı planlıyor.

🚘7 kişilik SUV'un 2025'te gelmesi bekleniyor.

🚘Porsche’nin minivan konseptinin gerçeğe dönüştürüleceği dedikoduları da çıkmaya başladı.

http://www.autoajans.com/bir-boy-buyuk-cayenne-surprizi

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!