Auto Ajans

Haberler

İddialı hedefler havada uçuşurken pazar nasıl daralacak?

İddialı hedefler havada uçuşurken pazar nasıl daralacak?
Paylaş
Ocak 25
07:00 2021

Otomotiv sektörü 2021 yılına hızlı başladı. Online toplantılar, arabalı vapurda sıra dışı yeni model lansmanları, yeni model haberleri birbiri ardına geliyor. Genelde hem satış hem organizasyon anlamında yavaş geçen Ocak ayı pandemi şartlarına rağmen oldukça hareketli. Şirketlerin tepe yöneticileri düzenledikleri toplantılarla 2021 yılı beklentilerini, hedeflerini aktarıyor. Şu ana kadar gördüğüm, volüm yapan tüm markalar bu yıl satışlarını ciddi anlamda artırmayı hedefliyor. Birkaç örnek vermek gerekirse, yeni Octavia’yı pazara sunan Skoda, SUV ailesini yenileyen ve 208’i satışa sunan Peugeot, yeni C4’ü Nisan’da satışa çıkaracak Citroen, istediği miktarda araç alacağını öngören Toyota, hedef çıtasını ciddi şekilde yükselttiler. Egea ailesini yenileyen ve ürün gamına Cross’u ekleyen Fiat, toplam satışlarda liderliğini daha yüksek pazar payı ile pekiştirmeyi hedeflediğini açıkladı.

Yeni modeller canlı tutabilir

Renault; Megane Sedan, Symbol’ün yerini alacak yeni sedan modeli, hibrit Clio gibi yeni modellerle binek otomobil pazarında 22’nci lider olmayı istiyor. Geçen yıl Golf’ün eksikliğini hisseden Volkswagen, ilk çeyrekte muradına erecek. Nissan lokomotif modelleri yeni Juke’u bu hafta, yeni Qashqai’yi son çeyrekte çıkaracak. Hyundai, i20’nin N serisi, merakla beklenen yerli CUV Bayon ile yeni Elantra’yı tüketicilerle buluşturacak. Opel yeni Mokka ile birlikte tüm SUV modellerini yenileyecek. Dacia, Duster başta olmak üzere yeni model atağına kalkacak. Honda, yeni Jazz ve yeni Civic’le iddialı. Seat, amiral gemisi Leon’u geçen hafta piyasaya sürdü. Premiumda Audi, Mercedes ve BMW birçok yeniliği satışa sunacak. Liste daha uzayıp gidiyor…

İyimser tahminler de var

Markaların açıklamalarını duyduktan, gelecek yeni modelleri gördükten sonra pazarla ilgili öngörüleri düşünüyorum da… PSA Türkiye dışında markaların ortak görüşü, 2021’de satışların 700 bin adede ineceği yönde. Peki bu kadar iddialı hedeflerin havada uçuştuğu bir ortamda pazar nasıl olacak da daralacak, kimler kan kaybedecek, kimlerin planı havada kalacak? İlk çeyreğin yavaş tempoyla geçilmesi, sonrasında hızlanması bekleniyor. Esasında her şey dönüp dolaşıp, pandemiye ve aşıya bağlanıyor. İkinci dalga derken mutasyonun dünyada 50 ülkede tespit edilmesi, aşı tedariğindeki sorunlar, aşılama hızı…

Tabii tüm bu soru işaretlerinin ekonomiye, otomotiv sektörüne olası etkileri nasıl olacak? Bazı markalar bilinmezlikler nedeniyle 2021’de pazarın gerileyeceğini düşünüyor, tedbirli davranıyor olabilir. Ancak satış hedeflerini üst üste koyunca 800 bin adetlerin üzerine çıkılıyor. Bu da akıllara ‘çok göze batmamak adına kamuoyunda düşük tahminler mi dile getiriliyor?’ sorusunu getiriyor Bekleyip göreceğiz, Mayıs’ta tablo biraz daha netleşmeye başlayacaktır.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌Avrupa'ya elektrikli otobüs ihracatına başlayan TEMSA, büyüme kararı aldı.

🚌Şirket 210 milyon TL olan sermayesini 510 milyon TL'ye çıkarıyor.

🚌TEMSA Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar, "İhracat hamlemiz yeni başarı hikayemizin ilk adımı" diyor.

http://www.autoajans.com/basari-hikayemiz-yeni-basliyor/

📌DS büyük önem verdiği sedan modeli DS 9'u pazara sunmaya hazırlanırken, bayi ağını genişletiyor.

📌DS STORE, İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra Bodrum'da açıldı.

📌DS STORE Bodrum'da satış ve servis hizmetleri bir arada sunulacak.

http://www.autoajans.com/5inci-ds-store-bodruma

📌Karsan'ın BMW i teknolojisiyle geliştirdiği Jest Electric, Avrupa'da % 43 pazar payına ulaşarak liderliğe oturdu.

📌Karsan, Jest Electric'i Fransa, Almanya, İsviçre, Portekiz, İtalya, İspanya gibi birçok pazara ihraç ediyor.

http://www.autoajans.com/jest-electric-avrupada-pazar-lideri

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!