Auto Ajans

Haberler

İhracat çip kriziyle düşüşte

İhracat çip kriziyle düşüşte
Paylaş
Ağustos 04
11:20 2021

Otomotiv sektörü, Nisan’dan bu yana baz etkisiyle gösterdiği çift haneli artışa Temmuz’da ara verdi. İhracat geçen ay çip sorunu ve bayram tatili nedeniyle işgünü sayısının az olmasıyla daraldı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv ihracatı Temmuz’da yüzde 9 düşüşle 2 milyar dolar oldu. Türkiye ihracatında ilk sırada yer alan endüstrinin toplam ihracattan aldığı pay yüzde 12.2 oldu. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı çift haneli artarken, binek otomobiller ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı çift haneli küçüldü. Geçen ay özellikle Birleşik Krallık ve Rusya’ya yönelik yüzde 63’e varan yüksek oranlı ihracat artışları da dikkat çekti. İhracat yılın ilk 7 ayında yüzde 26 artarak 16.4 milyar dolara ulaştı. Ortalama aylık ihracat 2.3 milyar dolar oldu.

Tedarik sektörü artıyla kapattı

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Yarı iletken çip sorunu nedeni ile yaşanan üretim problemleri ve uzun bayram tatili nedeniyle işgünü sayısının az olması, Temmuz rakamlarının aylık ortalamaların altında kalmasında etkili oldu” dedi. Temmuz’da tedarik endüstrisi ihracatı yüzde 1 artarak 827 milyon dolar olurken, sektör ihracatındaki en büyük ürün grubunu oluşturdu. Binek otomobil ihracatı yüzde 27 azalarak 590 milyon dolara inerken, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 26 artarak 393 milyon dolara çıktı. Binek otomobillerde önemli pazarlardan Almanya’ya yüzde 46, Fransa’ya yüzde 74, Slovenya’ya yüzde 17, İtalya’ya yüzde 46, İsrail’e yüzde 37, İsveç’e yüzde 19, Belçika’ya yüzde 38 ihracat düşüşü yaşandı.

AB’ye ihracat yüzde 16 düştü

En büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 14 azalarak 273 milyon dolara indi. İkinci büyük bazar Birleşik Krallık’a ihracat yüzde 63 artarken, Fransa’da yüzde 45.5, İtalya’da yüzde 26.5, ABD’de yüzde 13, Belçika’da yüzde 14, Romanya’da yüzde 20, Fas’ta yüzde 27 ihracat düşüşü görüldü. Ülke grubu bazında en büyük pazar olan AB’ye ihracat Temmuz’da yüzde 16 azalarak 1 milyar 223 milyon dolar oldu. AB ülkelerinin payı yüzde 61 olarak gerçekleşti. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Almanya'da plug-in hibrit araçların teşvik alabilmesi için elektrikli menzillerinin % 50 artırılması isteniyor.

📌Yeni düzenlemeye tepki gösteren sektör, teşvik olmadan fosil yakıtlı araçların daha cazip geleceğini savunuyor.

http://www.autoajans.com/plug-in-hibrit-otoda-tesvik-krizi

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!