Auto Ajans

Haberler

İhracata çip darbesi

İhracata çip darbesi
Paylaş
Haziran 11
17:50 2021

Türkiye otomotiv sektörünün ihracatı, Nisan’da olduğu gibi Mayıs’ta da baz etkisiyle çift haneli arttı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) verilerine göre, ihracat yüzde 56.5 artışla 1.9 milyar dolara ulaştı. Ancak sektör ihracatı Mayıs’ta ortalamanın altında kaldı. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Yarı iletken çip sorunu nedeni ile ana sanayinde bazı firmaların üretime ara vermesi, tam kapanma tedbirleri ve bayram tatili, Mayıs ayı ihracatının aylık ortalamaların altında kalmasında etkili oldu” değerlendirmesini yaptı. Yılın ilk beş ayında otomotiv ihracatı yüzde 37 büyüyerek 12 milyar dolar olurken, ortalama aylık ihracat 2.4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Mayıs ayında tedarik endüstrisi, binek otomobiller ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı çift haneli artarken, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı da çift haneli düşüş gösterdi. En fazla ihracat yapılan ilk 10 ülkenin tamamına yüksek oranlı artışlar görüldü. Mayıs’ta tedarik sektörü yüzde 105 artışla 925 milyon dolar ihracata imza atarken, en büyük ürün grubunu oluşturdu. Binek otomobil ihracatı yüzde 44 artışla 682 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 26 artarak 92.5 milyon dolar ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 33 düşerek 98 milyon dolar oldu.

AB’ye ihracat yüzde 47 arttı

Binek otomobillerde önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 66, İtalya’ya yüzde 160, ABD’ye yüzde 537, Mısır’a yüzde 279, Polonya’ya yüzde 67, Birleşik Krallık’a yüzde 43 ihracat artışı yaşandı. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda ise Birleşik Krallık’a yüzde 50, Fransa’ya yüzde 52, İtalya’ya yüzde 32, Belçika’ya yüzde 85, Slovenya’ya yüzde 92 ihracat düşüşü görüldü. İhracat en büyük pazar olan Almanya’ya yüzde 75 artışla 318 milyon dolar olarak gerçekleşirken, Fransa’da yüzde 67’lik ve İtalya’da yüzde 92’lik artış yaşandı. Mayıs ayında önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 43, İspanya’ya yüzde 51,  Polonya’ya yüzde 113, ABD’ye yüzde 373, Rusya’ya yüzde 120, Mısır’a yüzde 134, İsrail’e yüzde 61 ihracat artışı oldu. Ülke grubu bazında Avrupa Birliği ülkelerine ihracat Mayıs’ta yüzde 47 artış göstererek 1 milyar 239 milyon dolara çıktı. AB ülkeleri toplam ihracattan yüzde 66 pay aldı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Honda elektrikli markaya dönüşeceğini açıklayan ilk Japon üretici oldu.

📌Honda 2040'ta içten yanmalı motorların satışını tamamen durduracak.

📌Marka elektrikli motosikletlere de ağırlık verecek.

http://www.autoajans.com/elektrikli-marka-olmak-icin-tarih-verdi

📌VW Grubu pandemi ve çip krizine rağmen 2021'de finansal hedeflerini tutturacaklarını açıkladı.

📌Şirket çip sorununun üçüncü çeyrekte hafifleyeceğini ancak uzun vadede süreceğini öngördü.

http://www.autoajans.com/cip-krizine-inat-karlilik-surecek

📌OGD tarafından bu yıl 6. düzenlenen ‘Türkiye’de Yılın Otomobili’ yarışmasının birincisi Fiat Egea Cross oldu.

📌Çekişmeli geçen finalde Egea Cross 3.290 puan, Skoda Octavia 3.240 puan aldı.

📌Land Rover Defender da 'Yılın Tasarımı' ödülünü kazandı.
http://www.autoajans.com/turkiyede-yilin-otomobili-egea-cross

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!