Auto Ajans

Haberler

İhracatçılara AB’den iyi haber

İhracatçılara AB’den iyi haber
Paylaş
Aralık 14
14:27 2023

Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı Avrupa Birliği’nde yılın 9 aylık döneminde hafif ticari araç satışları yüzde 14.1 artışla 1 milyon adede ulaştı. İspanya (yüzde 20.59, Almanya (yüzde 18.2) ve İtalya’da (yüzde 16.7) çift haneli büyümeler öne çıktı. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin verilerine göre, kamyon pazarı 9 ayda yüzde 23 büyüdü ve 268 bin 766 adet olarak gerçekleşti. Otobüs satışları da aynı dönemde yüzde 18.5 artışla 23 bin 645 adet oldu. Fransa en büyük pazar olmayı sürdürdü. Otobüs satışlarında özellikle elektriklilerin çıkışı dikkati çekti.

Van pazarında ise elektriklilerin payı yüzde 7.3’e yükseldi. Satışlar yüzde 91 artış gösterdi. Elektriklilerin hızlı büyümesi Türkiye otomotiv sektörünün ihracatına olumlu yansıyacak. Elektrikli ürün gamı hızla genişleyen TEMSA, Anadolu Isuzu, Karsan, BMC ve Otokar’ın ihracatı önümüzdeki dönemde daha da artacak. Aynı şekilde Ford Otosan da ürettiği elektrikli E-Transit, E-Transit Coustom ve E-Courier ile Avrupa’daki pazar payını yükseltebilecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!