Auto Ajans

Haberler

İhracatçıya AB’den kötü haber

İhracatçıya AB’den kötü haber
Paylaş
Ekim 07
12:30 2022

Otomotivde Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı Avrupa Birliği’nde (AB), 2022’nin düşüşle kapanması bekleniyor. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), AB’de otomobil pazarının bu yıl küçülme yolunda olduğunu, satışların yüzde 1 gerileyerek 9.6 milyon adet olacağını tahmin etti. ACEA, “Bu durum, 2019 pandemi öncesi rakamlarla karşılaştırıldığında 3 yıl içinde otomobil satışlarında yüzde 26’lık daralmayı temsil ediyor” açıklamasını yaptı. ACEA, toparlanmaya izin vermek için çerçeve koşullarının oluşturulması çağrısında bulunarak Brexit, koronavirüs, yarı iletken tedarik darboğazları ve Ukrayna’daki savaşın sektörü vurduğuna dikkat çekti. BMW CEO’su ve ACEA Başkanı Oliver Zipse, “Bunlar, Avrupa’nın tedarik zincirlerinde daha fazla esneklik, e-mobilite için ihtiyaç duyulan ham maddelere stratejik erişim sağlayan bir AB Kritik Hammaddeler Yasası ve şarj altyapısının hızlandırılmış dağıtımını içeriyor” değerlendirmesini yaptı.

AB’de oto satışları 2019’da 13 milyon 28 bin adet düzeyinden gerçekleşirken, 2020’de 9 milyon 939 bin adede, 2021’de 9 milyon 700 bin adede gerilemişti. Satışların bu yıl yaklaşık 9.6 milyon adet çıkması öngörülüyor. AB’de satışlar 13 ay sonra Ağustos’ta ilk kez artıya geçmişti. İlk 8 ayda ise otomobil pazarı yüzde 11.9 azalışla 6 milyon adedin altında kaldı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!