Auto Ajans

Haberler

Kilosu 11 dolara dayandı

Kilosu 11 dolara dayandı
Paylaş
Nisan 13
06:59 2021

Türkiye otomotiv sektöründe yılın ilk çeyreğinde ihracat adet bazında azalırken, gelirler artış gösterdi. 3 aylık dönemde ihracat yüzde 6 azalarak 261 bin 109 adet olarak gerçekleşti. Bu dönemde, otomobil ihracatı yüzde 19 oranında düşüşle 155 bin 457 adet olurken, ticari araç ihracatı yüzde 25 oranında arttı. Miktar bazında bakıldığında ihracat yüzde 10 büyüyerek 7.8 milyar dolara ulaştı. İhracatın dolar bazında artmasında hibrit modeller başta olmak üzere katma değerli ürünler etkili oldu. Ana sanayide kilogram başına ihracat ilk çeyrekte 10.37 dolara çıktı. 2015’te kilogram başına ihracat 7.97 dolar düzeyindeydi. Ocak-Mart döneminde yan sanayide bu rakam 4.86 dolar olurken, Türkiye ortalaması 1.12 dolarda kaldı.

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, “İhracat adedindeki azalmanın herhangi bir şekilde bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum çünkü Avrupa’da geçtiğimiz iki yıl, sadece geçen yıl değil, 2019-2020’deki, önce ekonomik olarak daralma, ardından da pandemiyle gelen olaylar nedeniyle ihracat adedimizde bir düşme görülse de, ürettiğimiz ürünlerin daha değerli olması nedeniyle yüzde 10’luk bir ihracat tutar artışı gerçekleştirmiş durumdayız.  Ben çok değerli buluyorum bunu. Yaptığımız işin katma değerini belki de en iyi şekilde ölçen metriğimizde kilogram başına dolar ihracat, orda da ciddi bir artış var” dedi.ı

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!