Auto Ajans

Haberler

İhracatta şimdilik korkulan olmadı

İhracatta şimdilik korkulan olmadı
Paylaş
Aralık 06
14:46 2020

Türkiye otomotiv sektörü, Kasım’da aylık bazda en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaştı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, sektör ihracatı geçen ay yüzde 0.3 artışla 2 milyar 698 milyon dolara ulaştı. İhracat yükseliş serisini 3’üncü ayına taşıdı. Otomotiv, Ekim’de 2.9 milyar dolarla bu yılın en yüksek ihracatına imza atmıştı. Kasım’da Türkiye ihracatında yine ilk sırada yer alan sektörün payı da yüzde 16.8 oldu. 11 aylık ihracat da 22.8 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. İkinci dalgada Avrupa’da önlemler nedeniyle pazarlarda yine sert düşüşler görülürken, bu daralmaların henüz Türkiye’nin ihracatına yansımadığı görüldü. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Otomotiv sektörünün son üç aylık ihracat ortalaması 2.7 milyar dolar oldu. Yıl sonunda pandemi nedeniyle 25 milyar dolar olarak revize ettiğimiz hedefe ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

Kasım’da binek otomobil ihracatı yüzde 13.5 azalarak 1 milyar 8 milyon dolara inerken, tedarik sektörü ihracatı yüzde 1 artışla 908 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 43 artışla 536 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 25 azalışla 143 milyon dolar olarak gerçekleşti. Otomobilde önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 55, İsrail’e yüzde 32, Mısır’a yüzde 40, ABD’ye yüzde 27 ihracat artışı kaydedildi. Buna karşılık İtalya’ya yüzde 12, Almanya’ya yüzde 45, İspanya’ya yüzde 20, İngiltere’ye yüzde 19, Slovenya’ya yüzde 17 ve Belçika’ya yüzde 51 ihracat düşüşü görüldü. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda ise İngiltere’ye yüzde 176, yine önemli pazarlardan İtalya’ya yüzde 53, Belçika’ya yüzde 129, Slovenya’ya yüzde 46, İspanya’ya yüzde 84 artış, Hollanda’ya yüzde 76 ve Almanya’ya yüzde 34 düşüş yaşandı. 

AB’ye ihracat aynı düzeyde kaldı

Kasım’da en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 12 azalarak 351 milyon dolar oldu. Buna karşılık ikinci büyük pazar Fransa’ya yüzde 28 artışla 329 milyon dolar, İngiltere’ye yüzde 43 artışla 265 milyon dolarlık ihracat yapıldı. İspanya’ya yüzde 11, ABD’ye yüzde 32, İsrail’e yüzde 27, Mısır’a yüzde 34 ihracat artışı görüldü. Geçen ay ülke grubu bazından en büyük pazar olan Avrupa Birliği ülkelerine 2 milyar 78 milyon dolar ihracata imza atıldı. AB ülkelerini ihracat geçen yılın ile aynı seviyede gerçekleşirken, yüzde 77 pay ile yine ilk sırada yer aldı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗FCA ile PSA Grubu'nun birleşmesiyle ortaya çıkan Stellantis, mobilitede liderliğe oynamak istiyor.

🚗Şirket fabrika kapatmadan yılda 5 milyar euro sinerji yaratacak.

🚗Bu yıl pazara 10 yeni elektrikli sunacaklar.

http://www.autoajans.com/mobilite-liderlige-oynayacak

🚗Borusan Otomotiv, 1.5 lt benzinli motorla donatılan Range Rover Evoque'u satışa sundu.

🚗Araçta, ilk kez yeni Land Rover Defender'da tanıtılan Pivi Pro Bilgi-Eğlence Sistemi de yer alıyor.

http://www.autoajans.com/1-5-lt-motorlu-evoque-satista

🚗En hızlı büyüyen markalardan biri olan Citroen Türkiye, bu yıl için de iddialı hedefler belirledi.

🚗Marka yeni C4'ün rüzgarıyla 39.500 araç satıp pazar payını % 5.6'ya çıkarmayı planlıyor.

🚗İki kişilik elektrikli Ami'yi de getirmeye çalışıyor.

http://www.autoajans.com/citroen-hedef-citasini-yukseltti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!