Auto Ajans

Haberler

Otomotiv ihracatı 1.2 milyar dolara indi

Otomotiv ihracatı 1.2 milyar dolara indi
Paylaş
Eylül 03
17:00 2020

Türkiye’nin otomotiv ihracatının Ağustos’ta gerilemesi ve altın ithalatındaki rekor artış dış ticaret açığının yüzde 169.7 artışla 6.3 milyar dolara çıkmasına neden oldu. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, ithalat Ağustos’ta bir önceki yılın aynı döneme göre yüzde 20.64 artışla 18.78 milyar dolar olurken, ihracat Ağustos’ta yüzde 5.74 azalışla 12.46 milyar dolara çıktı. Ağustos’ta motorlu kara taşıtları ihracatı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 18.02 gerileyerek 1.25 milyar dolara indi. Otomotiv ihracatı Haziran’da 2 milyar 16 milyon dolar, Temmuz’da 2 milyar 201 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Motorlu kara taşıtları ihracatında yaşanan bu düşüş aylık bazda ihracattaki gerilemenin yüzde 36’sını oluşturdu.

Verilerle ilgili açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İhracatımızdaki gerilemede AB’deki talep daralması, ayrıca otomotiv fırmalarının Ağustos ayına denk gelen üretime ara verme ve revizyon dönemi nedenıyle sektörün ihracatındaki düşüş etkili oldu” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

PODIUM 🏁🚘🇹🇷
Elfyn Evans won the WRC Rally of Turkey🏆🇹🇷
-
@elfynevans 🔥
@thierryneuville 🔥
@sebloebofficiel 🔥
@rallyturkey 🇹🇷

-I’m here to 💃🖐
#RallyTurquoise #WRC

Cenevre Otomobil Fuarı için yeni formül! Mali nedenlerle 2021'de de iptal edilen Cenevre Fuarı için umut ışığı doğdu. Organizatörler, fuarı 3 gün sadece basın ile şirketlere açık şekilde düzenlenmesini önerdi. Üreticilere 3 farklı paket sunulacak. http://www.autoajans.com/cenevre-fuarina-yeni-konseptli-formul

Pandemi döneminde dev organizasyonu başarıyla tamamladık! Dünya Ralli Şampiyonası'nın 5. yarışı olan Türkiye Rallisi nefesleri kesti. Zorlu yarışı Toyota Gazoo Racing'den Ewans kazandı. Neuville ile 9 Dünya şampiyonluğu bulunan Loeb, Ewans'ı takip etti. http://www.autoajans.com/wrcnin-turkiye-yarisini-ewans-kazandi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!