Auto Ajans

Haberler

İki risk pazarı tehdit ediyor

İki risk pazarı tehdit ediyor
Paylaş
Ağustos 02
07:00 2021

Temmuz’da frene basan otomotiv satışlarının bu ay da düşük tempo göstermesi bekleniyor. Sürpriz mi, değil aslında. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu’nun da beklentisi bu yöndeydi. ‘Temmuz ve Ağustos zayıf geçer, sonrasında pazar yeniden hareketlenir’ öngörüsü ortaya konuluyordu. Tabii her zaman dile getirdiğimiz gibi birçok ‘ama’ da söz konusuydu. En büyük soru işareti vaka sayıları ve çip kriziydi. Görünen o ki iki taraftan da iyi haberler gelmiyor. Doktorlar böyle gitmesi halinde Eylül’e kadara vaka sayılarının 100 bine dayanacağı uyarısında bulunuyor.

Üretim kayıpları artıyor

Çip tarafına bakarsak, tüm şirketler yılın ikinci yarısının daha zorlu geçeceğine dair açıklamalarda bulunmuştu. Ancak ne zaman sona ereceğiyle ilgili tahminler hâlâ belirsiz. Dünyanın en büyük çip üreticisi Tayvanlı TSMC, tedarik sorununun kademeli olarak azalacağını ancak 2022’ye kadar çözüm beklemediklerini duyurdu. İsviçreli yatırım bankası UBS de yayınladığı son raporda problemin 2022’de devam edeceğini öngördü. Şirketler birbir çip krizi yüzünden üretim kayıplarını açıklıyor. VW 100 bin adedin üzerinde, Renault 200 bin adet daha az araç üretimi gerçekleştirdiğini duyurdu. Stellantis CEO’su Carlos Tavares, global çip sıkıntısının gelecek yıla sarkmasının neredeyse kesin olduğunu söyledi. ABD’de ilk 6 ayda kayıp 1 milyon adedin üzerine çıktı. En fazla da Ford’un F Serisi etkilendi. Avrupa’da da çip tedariği ve artan Covid-19 vakaları satışların düşmesine neden oluyor. Fransa’da pazar Temmuz’da yüzde 35 daraldı. Yarı iletken problemini otomotivin yanı sıra cep telefonlarını da tehdit etmeye başladı. Apple CEO’su Tim Cook, iPhone ile iPad satışlarını olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti.

Yeni modeller gecikir mi?

İşte iki büyük sorun önümüzdeki günlerin zorlu geçeceğinin habercisi. Özellikle yılın son çeyreğinde birçok marka önemli modellerini pazara sunmayı planlıyor. Skoda Fabia, makyajlı Duster, VW T-Cross, Honda Civic Sedan, Opel Grandland, Nissan Qashqai aklıma ilk gelenler. Yeni lansmanlarda olası bir gecikme, markaların performansını dolayısıyla pazarın gidişatını olumsuz etkileyecektir. Ağustos ayına dönersek markalar pazarı canlandırmak adına yeniden faiz kampanyalarına sarılacaktır. Markaların ve tüketiciler için iyi haber, döviz kurunun son dönemde sabit bir seyir izlemesi. En azından Ağustos ayında otomobillere zam gelmeyecektir. Faiz cephesinde Merkez Bankası’nın enflasyon tahminini yükseltmesi, Ekim-Kasım’a kadar bir hamle yapmayacağını gösteriyor. Özetle Ağustos ayı otomotiv sektörü için zor geçecek, satışların ivme kazandığı son viraja nasıl girileceği ise şimdilik biraz belirsiz görünüyor. Eylül ayında kapanmalar, önlemler geri gelirse (sürpriz olmayacak bu gidişatla) o zaman işler daha da sıkıntılı hale gelebilir…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

📌Pandemi nedeniyle üretime bir türlü geçemeyen Rivian, nihayet elektrikli pick-up'ı R1T'yi banttan indirdi.

📌Rivian, böylece GM, Ford ve Tesla'dan önce ilk elektrikli pick-up sunan şirket olmayı başardı.

http://www.autoajans.com/elektrikli-pick-up-ureten-ilk-marka

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!