Auto Ajans

Haberler

İkinci el pazarı ne zaman canlanır?

İkinci el pazarı ne zaman canlanır?
Paylaş
Şubat 17
15:09 2021

2020’de uçan ikinci el fiyatları dengelenmeye başladı. Fiyatlar, döviz kurunda gevşeme ve tedarik sorunun bitmesi ile birlikte 4 aydır geriliyor. Satışlardaki tempo da yavaşladı. Peki pazar ne zaman hareketlenir? Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “Her ay hem sıfır otomobil hem euro hem de ikinci el otomobil fiyatlarını içeren bir grafik oluşturuyoruz. Birbirini yakından ilgilendiren parametreleri içeren bu tabloyla, ikinci el otomobil piyasasının fotoğrafını çekiyoruz diyebilirim. Geçtiğimiz ay oluşan sonuçlara baktığımızda ilk defa artış oranlarının üç kategoride de aynı olduğunu gördük” dedi. 

Kasım’dan sonra fiyatlar düşüşte

Raporu hazırlamaya Ocak 2018’de başladıklarını ve ilk günden itibaren hep dalgalanmalar gözlemlediklerini belirten Ayyıldız, “2018’de euro yüzde 32, sıfır otomobil fiyatları yüzde 17, ikinci el fiyatları yüzde 3 arttı. 2019’da euro yüzde 4, sıfır otomobil fiyatları yüzde 15, ikinci el fiyatları yüzde 29 arttı. Bir anlamda otomotiv sektörü bir önceki yıl sübvanse ettiği kur artışını 2019’da yansıtmak zorunda kaldı diyebiliriz. 2020’de Kasım ayının ilk haftasına baktığımızda ikinci el otomobil fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 51 artış gösterdi ve rekor kırdı. Bu dönemden sonra da ikinci el fiyatlarında düşüş gözlemledik” ifadelerini kullandı. 

Bir önceki ay gerçekleşen kümülatif sonuçları değerlendiren Emre Ayyıldız, şöyle devam etti: “Ocak 2021’deki fiyat artışlarına baktığımızda, Ocak 2018’den bu yana üç kategoride de artış oranının yüzde 71 olduğunu görüyoruz. Bu da bize ikinci el oto fiyatlarının Kasım 2020’ye göre yüzde 12’ye düştüğünü gösteriyor. Hatta Şubat ayının ilk haftasında fiyatlar gerilemeye devam etti ve toplamda yüzde 13’lük bir düşüş yaşandı. Son iki ayda kurda yaşanan sert düşüş özellikle orta ve üst segment araçlarda daha çok hissedildi. Bu da ikinci el araç almayı düşünenler için fırsat oluşturdu. Salgın etkileri azalırsa bahar aylarının gelmesiyle birlikte ikinci el otomobile olan talepte ciddi bir artış göreceğimizi düşünüyorum.  Bu da ikinci el alımında yeni fırsatlar sunabilir.” Emre Ayyıldız, ikinci el otomobil fiyatlarındaki bu dengelenmenin bir süre daha devam edeceğini ve bu durumun tüketicilerin yararına olduğunu da sözlerine ekledi. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!