Auto Ajans

Haberler

İkinci elde fiyat krizi!

İkinci elde fiyat krizi!
Paylaş
Şubat 15
08:00 2021

Otomotiv pazarında tempo yeniden yükselişe geçti. Satışların yüzde 60 arttığı Ocak ayından sonra Şubat da hareketli geçiyor. Şimdiden 50 bin adet ve üzeri konuşuluyor. Bu da 44 bin adet olan 10 yıllık Şubat ayı ortalamasının üzeri demek. Tabii İstanbul’u etkisi altına alan kar vitesin biraz düşmesine neden olabilir. İlk çeyreğin durgun geçmesi bekleyen şirketler, talepten memnun. Ancak yoğun rekabette kârlılık düşündürüyor. Pazarın canlı kalmasında kampanyaların etkisi büyük. Şirketler Şubat’ta kampanyaların dozunu iyice artırdı, birçok marka faizleri sıfırlamış durumda. Hemen hemen her hafta piyasaya sunulan yeni modeller ilgiyi canlı tutuyor. Filo tarafında da biriken bir talep var. Bol yeni modelli bol kampanyalı bir yıl geçireceğimiz kesin.

İyimser tahminler artıyor

Şirketlerin 2021 yılı tahminleri de yavaş yavaş yukarı doğru çıkıyor. En iyimser tahmin yine PSA Grubu markasından geldi. Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin, makro ekonomik dengelerin bozulmaması ve her şeyin yolunda gitmesi, ekstra bir vergi gelmemesi halinde pazarın 850 bin adetlere gideceğini öngörüyor. Ocak ve Şubat ayı temposunun bunu gösterdiğini söylüyor.

Birçok risk hâlâ kapıda

İkinci el piyasasına bakarsak; fiyatlar nispeten oturmuş durumda. Fiyatlar 4 aydır geriliyor, ortalamada yaklaşık yüzde 15’lik düşüş var. Bu da ikinci el satın almak isteyenler için fırsat oluşturdu. Salgının etkilerinin azalması halinde ikinci elde yeniden bir canlanma bekleniyor. İkinci el pazarda en fazla konuşulan konu müşterilerin aracına verilen teklifleri beğenmemeleri. Şişen fiyatlar olması gereken seviyeye inince tüketiciler verilen fiyatları kabullenemiyormuş. Bu da süreci uzatıyormuş. Pazardaki durgunluğun nedenlerinden biri de bu. Peki riskler yok mu? Mutasyonlu virüsün etkileri, aşı süreci, çip krizi, fabrikalarda üretimlerin durma ihtimali akıllardan çıkmıyor. Görünen o ki yine sıradışı bir yıl yaşayacağız…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Ford, Transit’in 5 ton azami yüklü ağırlığa sahip kamyonet ve van versiyonlarını satışa sundu.

📌Yeni 5 tonluk Transit'ler ileri güvenlik ve sürücü teknolojileri ile donatıldı.

http://www.autoajans.com/golcuklu-transitin-en-guclusu/

🚘VW, 2030'da Avrupa'da satışlarının % 70'ini ID ürün gamının oluşturacağını açıkladı.

🚘Marka Golf, Tiguan, Passat ve T-Roc modellerinin yeni neslinde plug-in hibrit seçeneği de sunacak.

http://www.autoajans.com/satislarin-yuzde-70i-elektrikli-olacak

🚘Hyundai bu ay İzmit fabrikasındaki bantlardan Bayon'u indirmeye başlayacak.

🚘B-SUV, Mayıs'ta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Hyundai ön talep toplamaya başlarken, 1.000'den fazla müşteri Bayon'u sordu.

http://www.autoajans.com/izmitli-bayon-gelmeden-talep-yagdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!