Auto Ajans

Haberler

İkinci elde herkes beklemeye geçti

İkinci elde herkes beklemeye geçti
Paylaş
Aralık 24
12:30 2021

Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu, 2. el piyasasını sıfır araçlardaki fiyat politikalarının belirleyeceğini belirterek, “Ayın son bir haftasında sıfır araç fiyatlarının belirlenme süreci ve kurdaki değişimler sebebiyle tüketici ile satıcılar piyasayı gözlemlemeyi tercih edeceklerdir” dedi. Mutlu, şunları kaydetti: “Değişen kurun etkisi, tedarik sorunu ve ayın son günlerinde yaşanmasını beklediğimiz durgunlukla 2021’de 2. el pazarının 7.5 milyon civarında kapanacağını öngörebiliriz. Yılın son ayında zirve yapması beklenen satışlar geçtiğimiz günlerde yaşanan yüksek kur hareketliliği nedeni ile yavaşladı. Hem satıcılar hem de alıcılar beklemeye geçti. Kur hareketlerinin yavaşlaması, sıfır araçların temin durumu ve 2022 model araçların baz fiyatlarındaki artışlar ilerleyen günlerde 2. el pazarını şekillendirecek.”

Pazarı 2’nci el domine edecek

Melih Mutlu, çip kriz nedeniyle 2022 yılında da sıfır km otomobil tedariğinde sorun yaşanabileceğini söyledi ve ekledi: “Çip krizinin yanı sıra magnezyum sıkıntısı, parça üretimi ve lojistik sorunları devam ediyor. Sıfır araç tedarikinde yaşanan sıkıntı 2022 yılında da devam edecek gibi görünüyor. Bu açıdan baktığınızda 2022 yılında otomotiv sektörünü 2. el pazarı domine edecek.”

Mutlu, 2. eldeki fiyatlandırmaları da değerlendirerek, “Fiyatları etkileyen birçok etken var. Gerek sıfır, gerek 2. el otomobil artık yatırım aracı olarak görülüyor. Araç sahibi kendi fiyatlandırma yapıyor. 3 katına varan fiyat artışları yaşadık. Günlük fiyat değişimleri bile görebiliyoruz. 2022 yılının ilk 3 ayı sektör için çok önemli. Öngörülemeyen döviz kurları ve sıfır araç tedarik durumu sektörün 2022 yılı için öngörü yapabilmesine imkan tanımıyor” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌TEMSA, parlak günlerine geri döndü. Şirket, otobüs ve midibüs segmentinde satışlarını % 90, ihracatını % 144 artırdı.

🚌Mobilite şirketine dönüşen TEMSA, 2025’te toplam otobüs hacminin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacak.
http://www.autoajans.com/iki-temsadan-biri-elektrikli-olacak

🚘Volvo'nun ilk elektrikli modeli XC40 Recharge, 1 milyon 274 bin liralık etiketle satışa çıktı.

🚘418 km menzil sunan araçta; Google Android işletim sistemi, 360 derece kamera, Pilot Assist sürücü destek sistemi öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/volvonun-ilk-elektriklisi-turkiyede

📌AB'de otomobil satışları çip krizi ve salgının etkisiyle 2021'de % 2.4 küçüldü.

📌Aralık'ta % 22.8 ile son 10 yılın en sert düşüşü görüldü.
http://www.autoajans.com/10-yilin-en-sert-dususu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!