Auto Ajans

Haberler

İlk elektriklisi hangi model olacak?

İlk elektriklisi hangi model olacak?
Paylaş
Mayıs 31
07:02 2021

2 milyar euro ile Türkiye otomotiv sektörünün en büyük yatırımını açıklayan Ford Otosan’ı elektrikli modellerin heyecanı sardı. Batarya montaj fabrikası ile kapasite yatırımının tüm hızıyla devam ettiğini belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, çip tedarinde yaşanan sorunlara rağmen E-Transit’te bir gecikme yaşanmayacağını 2022 yılının başında pazara sunulacağını söyledi. Yenigün, bataryalarının Kocaeli’nden temin edilecek E-Transit’in Türkiye’de satışa çıkaracakları ilk elektrikli olacağını kaydederk, “Ancak mevcut ÖTV sistemi nedeniyle iç pazarda satabilir miyiz bilmiyorum. E-Transit ağırlıklı olarak ihraç edilecek. Önümüzdeki yıl Mustang MACH-E’yi de satışa sunmayı planlıyoruz” diye konuştu. Haydar Yenigün, 2023 yılının ilk yarısı itibariyle de yeni nesil Transit Custom ailesinin dizel ve şarj edilebilir hibrit ile elektrikli versiyonlarının üretimine başlanacağını belirtti. Haydar Yenigün, “Ayrıca Ford ve Volkswagen’in stratejik ortaklığı kapsamında yeni nesil Volkswagen 1 tonluk ticari araç modeli de Ford Otosan tarafından Kocaeli’de üretilecek. Aracın geliştirilmesi de bize ait olacak” dedi.

18 bin kişilik yeni iş fırsatı

20.5 milyar TL ile 10 yıllık bir plan dahilinde Cumhuriyet tarihinin en büyük otomotiv yatırımına imza atacaklarını hatırlatan Ford Otosan Genel Müdürü, şu bilgileri verdi: “Ford Otosan’ın Kocaeli’deki ticari araç üretim kapasitesi 440 binden 650 bin adede çıkacak. Bu da şirketin yıllardır gururla sürdürdüğü ‘Avrupa’nın ticari araç üretim üssü’ unvanını taçlandıracak. Ford Otosan’ın doğrudan 12 bin kişiyi aşkın istihdamı, ilave 3 bin kişi ile 15 bin kişiye yükselecek. Yan sanayide oluşacak ilave 15 bin kişilik istihdam öngörüsü ile toplam 18 bin kişilik yeni iş imkanı yaratılacak. Yatırım tamamlandığında, 130 bin adetlik batarya montaj kapasitesine ulaşılacak. Türkiye’nin elektrikli ticari araç üretimindeki öneminin artması ile Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim üssü olan Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları Ford’un elektrikli ticari araç üretim üssüne dönüşecek. Yatırım ile Kocaeli fabrikası, Türkiye’nin batarya dahil ilk ve tek elektrikli araç entegre üretim tesisi haline gelecek.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Honda elektrikli markaya dönüşeceğini açıklayan ilk Japon üretici oldu.

📌Honda 2040'ta içten yanmalı motorların satışını tamamen durduracak.

📌Marka elektrikli motosikletlere de ağırlık verecek.

http://www.autoajans.com/elektrikli-marka-olmak-icin-tarih-verdi

📌VW Grubu pandemi ve çip krizine rağmen 2021'de finansal hedeflerini tutturacaklarını açıkladı.

📌Şirket çip sorununun üçüncü çeyrekte hafifleyeceğini ancak uzun vadede süreceğini öngördü.

http://www.autoajans.com/cip-krizine-inat-karlilik-surecek

📌OGD tarafından bu yıl 6. düzenlenen ‘Türkiye’de Yılın Otomobili’ yarışmasının birincisi Fiat Egea Cross oldu.

📌Çekişmeli geçen finalde Egea Cross 3.290 puan, Skoda Octavia 3.240 puan aldı.

📌Land Rover Defender da 'Yılın Tasarımı' ödülünü kazandı.
http://www.autoajans.com/turkiyede-yilin-otomobili-egea-cross

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!