Auto Ajans

Haberler

İlk elektriklisi Milano ne zaman geliyor?

İlk elektriklisi Milano ne zaman geliyor?
Paylaş
Nisan 11
09:01 2024

Alfa Romeo, yeni modeli Milano’nun dünya prömiyerini gerçekleştirdi. İtalya’nın Milano şehrindeki “Milano Otomobil Kulübü’nde” (Automobile Club Milano) tanıtılan Milano, markanın 1910’da kurulduğu şehirle olan bağlantısının altını çizerek, yenilik ve gelenek arasında mükemmel dengesiyle dikkat çekti. Markanın yeni tasarım dilini yansıtan Milano, Türkiye’de Mayıs ayında markanın online satış kanalı, online.alfaromeo.com.tr/ üzerinden ön satışa açılacak. Teslimatlar ise Eylül ayından itibaren gerçekleştirilecek. Alfa Romeo’nun ilk elektrikli modeli olan aracın hibrit versiyonu da olacak. Araç, 4.17 metrelik uzunluğa, 1.79 metrelik genişliğe ve 1.5 metrelik yüksekliğe sahip. Milano’da, kısa ön-arka çıkıntılar, kaslı çamurluklar ve ikonik ‘kesik kuyruk’ gibi efsanevi Giulia TZ’ye gönderme yapan tasarım detayları bulunuyor. Görünüm, ‘3+3’ ve adaptif Full LED Matrix farlarla tamamlanıyor.

400 litrelik bagaj hacmi

Alfa Romeo Milano’nun kabini de dış tasarımdaki sportif tarzla bütünleşiyor. Tamamen dijital 10.25 inç TFT ekran, sürüş deneyimine katkı sağlıyor. Gösterge panelinde ise sürücüye doğru açı verilmiş 10.25 inç’lik dokunmatik ekran yer alıyor. Tasarımcılar araç içerisindeki şıklığı artırmak adına havalandırma ızgaralarını Alfa Romeo sportifliğinin sembolü olan quadrifoglio (dört yapraklı yonca) şeklinde tasarladı. Bununla birlikte sportif sürüşe katkı sağlayan Sabelt spor koltuklar, ergonomiyi ve hafifliği bir araya getiriyor. Elektrikli açılabilen bagaj kapağıyla kolay ulaşılabilen 400 litreye varan geniş bagaj hacmi ve pratik özelliklerinin yanı sıra 360 derece park sensörleri ve yarı otonom park sistemi, sürüşü kolaylaştırıyor.

Şehir içinde 590 km’ye varan menzil

Elektrikli versiyon Milano ELETTRICA’nın 156 veya 240 beygir olmak üzere iki farklı güce sahip versiyonu bulunuyor. 54 kWh batarya, 156 beygirlik versiyonda WLTP ölçümlerine göre ortalama 410 kilometre ve şehir içerisinde 590 kilometre menzil sunacak. 100 kW DC hızlı şarj istasyonlarında batarya yüzde 10 kapasiteden yüzde 80 kapasiteye 30 dakikadan daha kısa sürede şarj edilebilecek. Bununla birlikte Milano, şarj ihtiyacı duymadan hibrit versiyonla da elektrikli mobilite imkanı sunacak. IBRIDA versiyonu önden çekişli veya premium segmentten bir ilk olacak şekilde önümüzdeki dönemde Q4 dört tekerlekten çekişli olarak tercih edilebilecek. Milano IBRIDA 136 beygir gücünde 48-V Hibrit VGT (Değişken Geometrili Turbo) mimarisine sahip. 3 silindirli 1.2 litrelik turbo motor, 48 volt batarya ve 21 kW elektrik motoru içeren elektrikli sistemle kombine edildi. Yenilikçi 6 ileri çift kavramalı vites kutusu, maksimum verimlilik sağlıyor. MILANO IBRIDA, şehir içinde sürüş zamanının yüzde 50’sinden fazlasını elektrikli modda gerçekleştirerek çevreci bir sürüş deneyimi sunuyor. MILANO, 150 km/s hıza kadar elektrikli sürüş sunmasıyla da dikkat çekiyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!