Auto Ajans

Haberler

İlk yerli VW otomobil mi ticari mi olacak?

İlk yerli VW otomobil mi ticari mi olacak?
Paylaş
Şubat 28
13:28 2020

Volkswagen Grubu, Manisa’da fabrika kurma kararını bir kez daha ertelerken, dolaylı yoldan Türkiye yatırımını hızlandırdı. Elektrikli ve hafif ticari araçlar konusunda iş birliğine giren VW ve Ford Motor Company, ortak projelere başladı. Avrupa’nın en büyük hafif ticari araç üretim üssü olan Ford Otosan’ın Gölcük fabrikasında VW Transporter’ın 7’nci jenerasyonu üretilecek. T7’nin üretimi 2023’ün son çeyreğinde başlayacak. Yeni Transporter satışa 2024 yılında sunulacak. İki devin ortaklığı doğrultusunda Ford Otosan, Transporter için Gölcük fabrikasına yatırım yapacak. Yatırımın 2021-2022 döneminde başlaması bekleniyor. Bu ortaklıkla Gölcük’teki bantlardan Ford Tourneo, Transit ve VW Transporter inmiş olacak. Gölcük’te yılda 100 bin adet Transporter’ın üretilmesi öngörülüyor. Türkiye’de üretilecek ilk Volkswagen’in Passat mı yoksa Transporter mı olacağı merak konusu. Transporter’ın 2023 sonunda ülkemizde üretilmesi kesin. VW Grubu’nun Manisa’da kurmayı planladığı ancak resmi açıklamayı sürekli ertelediği fabrika yatırımı ise yılan hikayesine dönmüş durumda. VW Passat ile Skoda Superb modellerinin üretilmesi planlanan Manisa tesisinin 2022’de devreye gireceği konuşuluyordu. VW Grubu sözcüsü geçen hafta yaptığı “Zamanımız var, kararı yıl ortasına kadar verebiliriz” açıklamasıyla yine kafaları karıştırdı.

Çok büyük bir sinerji yaratılacak

VW Ticari Araç Genel Müdürü Tolga Senyücel, Volkswagen ile Ford’un ticari araçta iş birliğinin dünyanın en büyük ortaklıklarından birisi olduğunu belirterek, “Ölçek ve kapsam anlamında çok büyük bir sinerji. Bu sadece Transporter üretimi için geçerli olmayacak. Farklı ürünlerde de ortaklık yapılacak” dedi. VW Caddy’nin Düsseldorf’taki dünya lansmanında sorularımızı yanıtlayan Senyücel, yerli Transporter’ın kendilerine güç katacağını söyledi. Gölcük’teki üretim projesinin hızlandığını kaydeden Senyücel, “VW’nin Türkiye’den de sorumlu olan yöneticisi, Ford’la birlikte çalışmaya başladı. İş birliği çalışmaları hızlanıyor. Transporter’ın ticari versiyonları Gölcük’te üretilecek, binekler ise farklı bir ülkede. Elektrikli Transporter da ID ailesiyle birlikte üretilecek. Gölcük’te yatırımın düğmesine 2022’de basacaklardır diye düşünüyorum” dedi.

Yerlide fiyat avantajı olabilir

Yerli olmanın avantaj sağlayacağını ifade eden Senyücel, şunları kaydetti: “Bir fiyat avantajı olacak ama şunu da unutmamak gerekir globale satış yapılacağı için Türkiye’ye ayrı bir fiyat olmaz. Lojistikte bir fırsat yakalarız tabii ki. Ford Transit ile VW Transporter arasında yüzde 30-35 fiyat farkı var. Yerli olunca belki bu makas yüzde 15’e inecek. Türkiye’de ticari araçta en büyük segment VW Caddy’nin olduğu A. Transporter’ın olduğu B sınıfı son 4-5 yıldır küçülüyor. Büyür mü, markaların yeni açılımlar getirmesi gerekir. Biz 15 yıldır B sınıfında lideriz. Uber Türkiye’de devam etseydi, büyüme sürerdi. İnanılmaz bir talep vardı. 2018 Haziran’da Uber durdurulunca talep düştü. Ama biz Caravelle ile bu sınıfta açık ara lideriz.”

Ticari araç pazarı 150 bine gidebilir

VW Ticari Araç’ın performansı ve hedeflerle ilgili de bilgi veren Tolga Senyücel, “2019’da 9 bin 800 araç sattık. Geçen yıl satışlarımızın yüzde 46’sını Caddy, yüzde 34’ünü Transporter, yüzde 10’unu Amarok oluşturdu. Son çeyrekte özelikle Caddy alamadığımız için pazardan daha fazla daraldık. Faizin düşme hızına bizim sipariş hızımız yetişemedi. Sipariş veriyorsun 2.5-3 ayda geliyor. Faiz çok önemli özellikle de hafif ticari araç müşterisi için… Müşteriyi cezbediyor” şeklinde konuştu.

2020 yılı bütçelerini hafif ticari araç pazarının 115 bin adet olacağına göre yaptıklarını söyleyen Senyücel, “Ama görüntü 125-150 bin adede doğru gidebileceğini gösteriyor. VW Ticari Araç olarak yüzde 11 pazar payı, 12 bin 500 adetlik satış hedefliyoruz. 150 bin olursa biz de 16 bin 500 araç satarız, tabii ürün tedarik edebilirsek” dedi. Yeni Caddy’yi Ekim sonunda Türkiye’ye getirmeyi planladıklarını belirten Senyücel, 4’üncü jenerasyonla birlikte 6 bin adet satmayı hedeflediklerini kaydetti ve ekledi: “Araç alabilsek 8 bin adedi zorlarız.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

PODIUM 🏁🚘🇹🇷
Elfyn Evans won the WRC Rally of Turkey🏆🇹🇷
-
@elfynevans 🔥
@thierryneuville 🔥
@sebloebofficiel 🔥
@rallyturkey 🇹🇷

-I’m here to 💃🖐
#RallyTurquoise #WRC

Cenevre Otomobil Fuarı için yeni formül! Mali nedenlerle 2021'de de iptal edilen Cenevre Fuarı için umut ışığı doğdu. Organizatörler, fuarı 3 gün sadece basın ile şirketlere açık şekilde düzenlenmesini önerdi. Üreticilere 3 farklı paket sunulacak. http://www.autoajans.com/cenevre-fuarina-yeni-konseptli-formul

Pandemi döneminde dev organizasyonu başarıyla tamamladık! Dünya Ralli Şampiyonası'nın 5. yarışı olan Türkiye Rallisi nefesleri kesti. Zorlu yarışı Toyota Gazoo Racing'den Ewans kazandı. Neuville ile 9 Dünya şampiyonluğu bulunan Loeb, Ewans'ı takip etti. http://www.autoajans.com/wrcnin-turkiye-yarisini-ewans-kazandi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!