Auto Ajans

Haberler

IONIQ 5’le ezberleri bozacak

IONIQ 5’le ezberleri bozacak
Paylaş
Şubat 23
12:27 2021

Hyundai’nin elektrikli markası IONIQ ilk modeli IONIQ 5’i tanıttı. Hyundai’nin 45 yıl önce piyasaya sunduğu ilk modeli PONY’den ilham alınarak tasarlanan IONIQ 5, kompakt bir CUV olarak karşımıza çıkıyor. Araçta, markanın yeni platformu E-GMP’yi (Electric-Global Modular Platform) kullanıyor. IONIQ 5’in dış tasarımı, otomobilin modern olduğu kadar premium bir duruş sergilemesine olanak sağlıyor. İlk kez 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Hyundai 45 konsepti adıyla tanıtılan bu otomobilin ön tarafında, optimum aerodinamik için yeni bir kaput sistemi bulunuyor. IONIQ 5’te panel boşluklarını en aza indiren bu kapaklı kaput ve yatay formdaki ön tampon ve V şeklindeki gündüz farları (DRL) öne çıkıyor. Otomobilde ön kapıdan başlayarak arka kapının alt kısmına kadar uzanan keskin çizgiyle beraber gelişmiş bir aerodinamizm yakalanıyor. Sert ve keskin bir geçiş olan bu detay, gizli kapı kollarıyla birleştiriliyor. Aerodinamizm için geliştirilen tekerlekler, Hyundai’nin Parametric Pixel tasarım temasını daha da belirgin bir hale getiriyor. Hyundai’nin bir EV otomobilde şimdiye kadar kullandığı en büyük jant olan bu özel takım, tam 20 inç çapında sunuluyor.

Koltuklar ve kokpit hareket ediyor

IONIQ 5’in iç mekanında da fonksiyonel yaşam alanı teması var. Koltuklar ile birlikte kokpit de 140 mm’ye kadar hareket edebiliyor. Universal Island adıyla somutlaşan hareketli iç mekanda bataryalar için düz bir zemin sağlanırken ayrıca kullanıcıların konforuna göre mekan genişliği isteğe bağlı olarak ayarlanabiliyor. Ayrıca, koltuklar, tavan döşemesi, kapı döşemeleri, zemin ve kol dayama gibi iç mekandaki donanımların çoğu, geri dönüştürülmüş PET şişeler, bitki bazlı (bio PET) iplikler, doğal yün iplikler ve ekolojik deri gibi çevre dostu ve sürdürülebilir kaynaklı malzemeler kullanılarak üretiliyor. IONIQ 5, ikinci sıra koltuklar tamamen katlandığında yaklaşık 1.600 litreye kadar bir yükleme alanı sunuyor. Koltuklar tam dik konumdayken 531 litre bagaj alanı sağlayarak günlük kullanımda oldukça ideal bir yükleme kapasitesi sunmuş oluyor. Daha fazla çok yönlülük için, ikinci sıra koltuklar 135 mm’ye kadar öne doğru kayabiliyor ve ayrıca 6:4 oranında katlanabiliyor. Bu arada, aracın ön tarafında da 57 litreye kadar ek bir bagaj kapasitesi bulunuyor.

478 km’ye varan menzil sunuyor

IONIQ 5, müşterilerin mobilite ihtiyaçlarına uygun bir elektrikli otomobil konfigürasyonu hazırlamış. Kullanıcılar, 58 kWh veya 72.6 kWh olmak üzere iki pil paketi seçeneğini tercih edebiliyor. Ayrıca, yalnızca arka motorlu veya hem ön hem de arka motorlu olmak üzere iki elektrikli motor opsiyonu arasından seçim yapabiliyorlar. IONIQ 5, iki tekerlekten çekiş ve 72.6 kWh pil kombinasyonuyla ortalama 470-480 km arası (WLTP) bir menzile ulaşabiliyor. Aracın maksimum hızı 185 km/s. Elektrik motor opsiyon listesinin en üst seviyesinde 225 kWh (301 beygir) ve 605 Nm torkluk bir güç çıkışı bulunuyor. IONIQ 5, 72.6 kWh pil ile desteklenirken, dört tekerlekten çekiş (AWD) seçeneğini de sunuyor. Bu teknik özelliklerle beraber otomobil, 0’dan 100 km/s hıza 5.2 saniyede çıkabiliyor.

5 dakikada şarj oluyor

IONIQ 5’in E-GMP platformu, hem 400 V hem de 800 V şarj altyapılarını destekliyor. Platform, ek bileşenlere veya adaptörlere ihtiyaç duymadan 400 V şarjın yanı sıra standart olarak 800 V şarj özelliği de sunuyor. Otomobil, 350 kW’lık şarj cihazıyla 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj edilebiliyor. WLTP’ye göre IONIQ 5 kullanıcılarının 100 km menzil elde etmek için aracı sadece beş dakika şarj etmeleri gerekiyor. IONIQ 5 sahipleri, diledikleri zaman elektrikli bisikletlerini, scooterlarını veya elektrikli kamp ekipmanlarını V2L işlevi sayesinde şarj edebiliyor veya anında fişe takarak çalıştırabiliyor. Powerbank mantığıyla çalışan araç ayrıca, sistemindeki güçlü bataryaları sayesinde başka bir elektrikli otomobili de şarj edebiliyor.

Ön cam dev ekrana dönüştürüldü

Hyundai, ilk kez IONIQ 5’te ön camı dev bir ekrana dönüştürmüş. ‘Artırılmış Gerçeklik Baş Üstü Ekranı’ (AR HUD) ile üretilen IONIQ 5, navigasyon, sürüş yardımcıları, anlık bilgiler ve aracın çevresiyle ilgili görüntüleri ön camın karşısındaki görüş alanlarına yansıtıyor. Bu yansıtma esnasında üst düzey AR teknolojisini kullanıyor ve sürüş esnasında sürücünün dikkatini dağıtmadan tüm bilgilerin aktarılmasını sağlıyor. Ayrıca, HDA2 üst düzey sürüş asistanı sayesinde de şeritte kalmayı ve şeritte güvenli bir şekilde ilerlemeyi yüksek çözünürlüklü radar sensörleriyle gerçekleştiriyor.

Sırada sedan ve SUV var

Yarı otonom sürüş özelliklerine sahip olan IONIQ 5, hızını yasal sınıra göre ayarlayan Akıllı Hız Sınırı Yardımı (ISLA) sistemiyle donatılmış. Böylece IONIQ 5, sürücü trafik kurallarına uymasa dahi uyması için görsel ve işitsel uyarılarda bulunmaya başlıyor. Ayrıca, gece sürüşlerinde karşıdan gelen sürücülerin gözlerinin kamaşmasını önlemek için uzun farları otomatik olarak açıp kapatan Uzun Far Yardımı da (HBA) var. IONIQ 5’in ardından elektrikli bir sedan da çok yakın zamanda tanıtılacak. IONIQ 6 adıyla gelen elektrikli sedan modelin haricinde büyük bir elektrikli SUV da üretilecek. Hyundai, IONIQ 7 adını verdiği bu SUV modelle birlikte markanın çeşitli segmentlerdeki iddiasını artırmayı hedefliyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘VW, 2030'da Avrupa'da satışlarının % 70'ini ID ürün gamının oluşturacağını açıkladı.

🚘Marka Golf, Tiguan, Passat ve T-Roc modellerinin yeni neslinde plug-in hibrit seçeneği de sunacak.

http://www.autoajans.com/satislarin-yuzde-70i-elektrikli-olacak

🚘Hyundai bu ay İzmit fabrikasındaki bantlardan Bayon'u indirmeye başlayacak.

🚘B-SUV, Mayıs'ta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Hyundai ön talep toplamaya başlarken, 1.000'den fazla müşteri Bayon'u sordu.

http://www.autoajans.com/izmitli-bayon-gelmeden-talep-yagdi

📌AB, çevreyi korumak adına Euro 7 emisyon kriterleri ile daha sert kurallar getirmeyi planlıyor.

📌Yollardaki araçların sürekli izlenmesi ve emisyon kriterlerini karşılamayanlara km başına ceza kesilmesi gündemde.

http://www.autoajans.com/emisyon-kriterleri-daha-da-sertlesiyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!