Auto Ajans

Haberler

IONIQ 6’ya güvenlikten 5 yıldız

IONIQ 6’ya güvenlikten 5 yıldız
Paylaş
Ocak 31
07:58 2023

Hyundai’nin önümüzdeki aylarda satışa başlayacağı yeni elektrikli modeli IONIQ 6, Euro NCAP tarafından 5 yıldız aldı. Güvenlik açısından 2022’nin en çok puan alan otomobillerinden biri olarak ödüllendirilen IONIQ 6, ‘Geniş Aile Otomobili’ kategorisinde birinci seçildi. ‘Yetişkin Yolcu Koruması’nda yüzde 97’lik bir sonuç elde eden IONIQ 6, böylece kendi kategorisinde birinci oldu. Euro NCAP, yüzde 87 oranı ‘Çocuk Yolcu Koruması’, yüzde 90 oranı da ‘Güvenlik Asistanı’ kategorisinde verdi. IONIQ 6, yılın son çeyreğinde Türkiye’de de satışa sunulacak.

Euro NCAP, geçtiğimiz yıl satışına başlanan 66 yeni binek otomobili inceleyerek, markaların yeni modelleriyle zorlayıcı çarpışma testleri gerçekleştirdi. Euro NCAP, ‘Sınıfının En İyisi’ unvanını vermek için dört farklı kategorinin her birindeki puanların ortalamasını alarak bir hesaplama yapıyor. ‘Yetişkin Yolcu Koruması’, ‘Çocuk Yolcu Koruması’, ‘Hassas Yol Kullanıcısı Koruması’ ve “Güvenlik Asistanları” olarak öne çıkan kategorilerde, en iyi puanları almak için çoğu donanım standart olarak sunulması gerekiyor. Opsiyonel olarak sunulan güvenlik donanımları veya çarpışma önleyici sistemler, derecelendirmeye giremiyor. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!