Auto Ajans

Haberler

iPhone’un üreticisinden elektrikli oto

iPhone’un üreticisinden elektrikli oto
Paylaş
Ocak 05
18:04 2021

Apple’ın en büyük tedarikçisi Tayvan merkezli Foxconn, elektrikli otomobil üretimine giriyor. Çinli start-up şirketi Byton, Foxconn ile Nanjing Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi elektrikli SUV üretimi için iş birliği yapacak. Reuters’ın haberine göre, elektrikli SUV üretiminin 2022 yılında başlaması bekleniyor. Foxconn Başkanı Young Liu, Byton ile ortaklığın elektrikli araç stratejilerinin kilit parçası olacağını söyledi. Foxconn böylece 2024’te elektrikli iCar’ın üretimine başlayacağı iddia edilen Apple’a rakip olacak. Apple için iPhone üreten şirket geçen yıl Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile Çin’de elektrikli otomobiller üretmek ve internete bağlı araçlar geliştirmek için bir ortak girişim kurmayı planladığını açıklamıştı. Foxconn, 2025 ile 2027 yılları arasında dünyadaki elektrikli araçların yüzde 10’una ürün veya hizmet sağlamayı hedeflediğini duyurmuştu.

Byton’a 200 milyon $ yatırım yaptı

Çin devlet şirketi FAW Group ve dünyanın en büyük batarya üreticilerinden Contemporary Amperex Technology Co Ltd (CATL) tarafından desteklenen Byton, koronavirüs döneminde finansal sıkıntılar nedeniyle operasyonlarını durdurmuştu. 5 yıllık geçmişe sahip start-up, elektrikli SUV’u M-Byte ile Avrupa ile Kuzey Amerika pazarlarına girmeyi hedefliyordu. Byton, Nanjing şehrinde fabrika inşa ediyordu. Bloomberg de Pazartesi günü Foxconn’un borsada işlem gören şirketi Hon Hai Precision Industry Co’nun Byton’a 200 milyon dolar yatırım yapmayı planladığını bildirdi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Çip krizinin etkileri Türkiye otomotiv sektöründe iyice hissedilmeye başlandı.

📌Ford Otosan, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlar için üretime vereceği arayı öne çektiğini açıkladı.

📌Gölcük fabrikasında üretime 2 ay verildi.

http://www.autoajans.com/golcukte-uretim-2-ay-duracak

🚘Fiat, elektrikli modeli New 500'ün ticari versiyonunu pazara sunacak.

🚘İkonik modelin merakla beklenen ticarisi, emisyon sınırlaması olan şehirlerde hayatı kolaylaştıracak.

http://www.autoajans.com/elektrikli-500un-ticarisi-geliyor

📌Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya fabrikasına yıl sonu kadar 2 bin 500 sözleşmeli personel alacak.

📌6 ay sonunda uygun görülen çalışanlara kadro yapılacak.

http://www.autoajans.com/2-500-kisiyi-ise-alacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!