Auto Ajans

Haberler

İş otomobil üretmekle bitmiyor

İş otomobil üretmekle bitmiyor
Paylaş
Mart 12
08:39 2021

Otomobil projesini hızlandıran Apple’a, geleneksel otomotiv üreticisi Toyota’dan uyarı geldi. Toyota Başkanı Akio Toyoda, sektöre girme planı olan Apple’a, Başkanı olduğu Japon Otomobil Üreticileri Derneği’nin konferansında seslendi. Toyoda, otomotiv sektörünün kolay bir iş olmadığını, otomobilin sadece onu üretecek teknolojiye sahip olmaktan fazlası olduğunu ifade etti.

Akio Toyoda, bir otomobil üretildikten sonra yeni şirketlerin 40 yıl boyunca müşterilerle ve çeşitli değişikliklerle ilgilenmeye hazır olmaları gerektiğini ekledi. Toyoda, yeni teknoloji şirketlerinin girişinin sektöre yeni bir soluk getireceğini ve tüketicilere yeni seçenekler sunacağını belirtti. Toyoda ancak şirketlerin ürettikleri aracın bakımdan hurdaya çıkarılmasına kadar tüm süreçleri göz önüne almak zorunda olduklarının altını çizdi.

Bir gecede başarılı olamaz

Akio Toyoda, daha önce de Tesla markasını ‘gerçek ürünler üretmedikleri’ gerekçesiyle eleştirmişti ve kendilerinin, yüksek pazar değerine rağmen Tesla’dan farklı olarak 100 milyonun üzerinde araç üretimi deneyimine sahip olduklarını söylemişti. Apple’ın aracını piyasaya sürmesine yaklaşık 3-5 yıl süre olduğu düşünülse de şimdiden endüstride ciddi bir etki yarattı. Yine de dünyanın en büyük otomobil şirketi Toyota’nın yanı sıra VW Grubu da Apple’ın otomotive girmesinden çekinmediğini ifade ediyor. Volkswagen CEO Herbert Diess, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’a verdiği demeçte otomobil sektörünün teknolojiden farklı olduğunu ve Apple’ın bir gecede başarılı olamayacağını söylemişti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!