Auto Ajans

Haberler

İspanyol Doblo yollara çıktı

İspanyol Doblo yollara çıktı
Paylaş
Haziran 11
08:59 2023

Dünya pazarlarına ihraç edilmek hedefiyle 2000‘de Tofaş’ın Bursa fabrikasında üretilmeye başlanan Fiat Doblo’nun beşinci jenerasyonu ülkemizde satışa çıktı. Hafif ticari araç tüketicilerin karşısına bu kez İspanyol Doblo olarak çıktı. Bilindiği gibi Doblo yeni dönemde İspanya’nın Vigo fabrikasında üretilecek. Yeni Nesil Fiat Doblo’nun tanıtıldığı basın etkinliğinde konuşan Marka Direktörü Altan Aytaç “FIAT Professional markası olarak 2022 yılını hafif ticari araçlar ürün gamımızı büyüterek kapatmıştık. Geçtiğimiz yıl 49 bin adet satış gerçekleştirdik ve hafif ticari araç pazarından yüzde 26 pay aldık. Doblo ve Fiorino’nun başarılı performansları sürdü, modellerimiz minivan segmentinin lideri oldular. Geçen yıl Aralık ayında orta ticari araç segmentine Fiat Scudo ve Ulysse ile yeniden ve güçlü bir şekilde giriş yaptık. Hafif ticari araç pazarının farklı segmentlerindeki tüm müşteri ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmaya başladık” dedi.

23 yılda 2.3 milyon adet üretildi

İlk nesli 2000 yılında pazara sunulan Doblo’nun, yıllar içerisinde çok önemli başarılara imza attığına değinen Aytaç,şu bilgileri verdi: “23 sene içerisinde Doblo ile çok önemli bir başarı hikayesi yarattık. Her birimizin onunla farklı anıları var. Milyonların yol arkadaşı olan Doblo’dan bugüne dek toplam 2.3 milyon adet üretildi ve dünyanın farklı yerlerinden müşterilerimizle buluştu. Doblomuz, ‘Avrupa’da Yılın Ticari Aracı‘ dahil, pek çok farklı ödülün de sahibi oldu. Ayrıca Doblo’nun üretiminden bu yana 1.7 milyon adedi ihraç edildi. Kısacası dünyanın dört bir yanındaki gururumuz oldu. Bu başarılar, hem Fiat markası hem de Tofaş açısından çok kıymetli.” Stellantis’in diğer markalarıyla ortak bir platformu paylaşarak; üretimi İspanya ve Portekiz’de devam eden yeni nesil Doblo’nun da Türk tüketicisinin beğenisini kazanacağını sözlerine ekleyen Altan Aytaç, “Altı ay içerisinde 10 bin adet Doblo satışı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. FIAT Professional markası, yeni Doblo’nun da satışa sunulmasıyla, güçlü ürün gamı ve yaygın bayi teşkilatlanmasıyla büyümeyi sürdürecek” diye konuştu.

1.5 litrelik iki farklı dizel motor seçeneği

Yeni Doblo‘ya ilk bakışta aracın önüne konumlandırılan yeni Fiat logosu göze çarpıyor. Yine aracın ön tasarımında güçlü kaput çizgileri ve iki far arasında uzanan krom çıta diğer dikkat çeken tasarım unsurları olarak dikkat çekiyor. Yeni Doblo; 1.5 litrelik iki farklı motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. Bunlardan ilki 100 beygir güç üreten ve 6 ileri manuel şanzıman ile kombinlenmiş dizel motor. İkinci motor seçeneği ise 130 beygir güce 6 ileri manuel şanzıman ve 8 ileri tam otomatik şanzımanlar eşlik ediyor. Doblo’nun 100 beygirlik motoru 250 Nm tork üretirken; WLTP normlarına göre birleşik 5.6-5.7 lt / 100 km aralığında yakıt tüketimi sunuyor. 130 beygir gücüdeki 1.5 litrelik dizel motoru de 100 km’de 5.9-6.0 lt harcıyor

Yeni Doblo, bir önceki neslinde olduğu gibi Cargo ve Combi gövde tipleriyle satışa sunuluyor. Doblo’nun ticaretin profesyonelleri için geliştirilen Cargo gövdesinde elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, karanlık sensörü yolcu tarafı sürgülü kapı, 180 derecelik, iki yana açılabilen camsız arka kapılar standart olarak sunuluyor. Tercihe göre; kullanıcılar sürücü tarafı sürgülü kapı ve camlı arka kapıları opsiyonel olarak satın alabiliyor. 

Kullanım ve ihtiyaca göre; iki farklı şaşi uzunluğuyla (Standart ve Maxi) satın alınabilen Doblo Cargo versiyonlarının kabin içinde ergonomik tasarım unsurları göze çarpıyor. 5 inç dokunmatik multimedya ekranı, manuel klima, hız sabitleme ve sınırlandırma sistmeleri Doblo Cargo’da standart olarak sunuluyor. 1+1 oturma seçeneğine ek olarak opsiyonel olarak alınabilen Modüler Kargo (Magic Cargo) seçeneğiyle de 2+1 oturma düzenine sahip olunabiliyor. Uzunluk ve ek hacim sağlaması itibari ile sınıfındaki en akıllı modülerlik çözümü Modüler Kargo (Magic Cargo), ara bölmenin sağ alt tarafındaki kapak sayesinde yükleri ön  kabine doğru uzatılabiliyor. Bu sayede 1.3 metrelik ek yükleme alanı uzunluğu kazanılmış oluyor. Magic Cargo’da fonksiyonel çözümlere ek olarak masaya dönüştürülebilen koltuk sırtlığı da bulunuyor.

180 derecelik geri görüş kamerası

Yeni Doblo’nun Combi’nin kabin içinde; 8 inçlik dokunmatik ekran, navigasyon, anahtarsız çalıştırma, elektrikli park freni, otomatik klima, elektrikli arka camlar gibi özellikler bulunuyor. Kullanıcının geri manevralarını kolaylaştıran ve panaromik bir görüş sağlayan 180 derecelik geri görüş kamerası (Magic View) özellikle dik park noktalarından çıkarken fark yaratan bir donanım olarak öne çıkıyor.  Doblo Combi’de ayrıca panaromik cam tavan, ışıklandırma kemeri ve ek olarak 92 litrelik saklama alanı sunan “Magic Top” özelliği de bulunuyor.

Doblo Combi’nin görünümü, 16 inç siyah alaşım ve 17 inç alaşım jantlar ile tamamlanıyor. Doblo Combi’de yan kayar kapılar, karartılmış arka camlar, kendiliğinden katlanır yan aynalar, yukarı doğru açılan bagaj kapısı, açılabilir bagaj camı (Magic Window) da kullanıcının hayatını kolaylaştıran tasarım unsurları olarak öne çıkıyor. Doblo’da, elektrikli park freni, yokuş-kalkış destek sistemi, trafik işareti tanıma sistemi, uzun far asistanı, yarı otomatik park asistanı, kör nokta uyarı sistemi, ön çarpışma uyarı ve acil durum freni, şerit takip sistemi, yorgunluk uyarı asistanı gibi özellikler de  bulunuyor. Doblo, birbirinden bağımsız, katlanabilen üçlü arka koltukları ve 775 ile 3.000 litre arasında değişen bagaj hacmi ile geniş ve kolay yerleşim alanı sunuyor.

Açılabilir bagaj camı büyük kolaylık

Easy, Urban ve Premio Plus donanım seviyeleriyle satın alınabilecek olan yeni nesil Fiat Doblo’nun Easy donanım seviyesinde; sürücü ve yolcu yan hava yastıkları, yağmur ve  karanlık sensörleri, hız sabitleme ve sınırlandırma, manuel klima, 5 inç dokunmatik ekran ve bağımsız katlanabilir arka koltuklar standart olarak yer alıyor. Orta donanım seviyesi olan Urban’da ise Easy’de sunulan özelliklere ek olarak; 16 inç alaşım jantlar, karartılmış ve elektrikli arka camlar, açılabilir bagaj camı (Magic Window) anahtarsız giriş ve çalıştırma, otomatik klima, uzun far asistanı ve 8 inç dokunmatik ekranlı multimedya sistemi bulunuyor.

Doblo’nun en üst donanım seviyesi olan Premio Plus’ta ise Urban’a ek olarak, 17 inç alaşım jantlar, ön park sensörleri, kör nokta uyarı sistemi, perde hava yastıkları, panaromik cam tavan (Magic Top), navigasyon, 180 derece geri görüş kamerası (Magic View) ve yarı otomatik park asistanı sunuluyor. Premio Plus’a ek olarak alınabilen Güvenlik Paketi’yle ise trafik işareti tanıma, şerit takip sistemi, ön çarpışma uyarısı ve acil durum freni ile yorgunluk uyarı asistanı donanıma ekleniyor. Fiat Doblo, Cargo ve Combi gövde seçenekleriyle, Haziran ayında, FIAT bayilerindeki yerini alıyor. Doblo Cargo lansmana özel 509 bin 900 TL’den, Doblo Combi 644 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Elektrikli Doblo son çeyrekte

Yeni Doblo’nun elektrikli motorla donatılan versiyonu, yılın son çeyreğinde  bayilerde yerini alacak. E-Doblò 100 kW elektromotor ve 50 kW/h batarya kapasitesi ile WLTP döngüsünde 280 km’nin üzerinde menzil sunuyor. 100 kW’a kadar hızlı şarj sayesinde, 30 dakikada yüzde 80 doluluğa ulaşıyor. E-Doblo, içten yanmalı motorlarla aynı Cargo boyutları ve özellikleri ile yollara çıkıyor. Dizel motor seçenekli versiyon ile aynı yükleme hacmine sahip olan E-Doblo, 800 kilogram istihap haddi sunuyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!