Auto Ajans

Haberler

İşte huzurlarınızda elektrikli G Serisi

İşte huzurlarınızda elektrikli G Serisi
Paylaş
Mayıs 11
12:25 2024

Mercedes-Benz, Çin’de 25 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında 18’inci kez düzenlenecek Auto China 2024’te iki yeni modelin dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Mercedes AMG’nin en yeni yüksek performanslı spor otomobili olan yeni AMG GT 63 S E PERFORMANCE ile 45 yıldan uzun süredir ikonik tasarımıyla özel hayran kitlesine sahip G Serisi’nin tamamen elektriklisi ilk kez sahneye çıkacak. Ayrıca Concept CLA Class ve güncellenmiş tamamen elektrikli EQS Saloon’un da fuar prömiyeri yapılacak. Marka fuardan önce merakla beklenen elektrikli G 580’in fotoğraflarını yayınladı.

4.7 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor

EQ teknolojisine sahip yeni Mercedes-Benz G 580 Serisi köşeli siluetini koruyarak modelin karakterine sadık kalmaya devam ediyor. Ayrıca, çift salıncaklı bağımsız ön süspansiyon ve yeni geliştirilen rijit arka aks kombinasyonu da korunuyor. Merdiven şasisine entegre edilmiş lityum-iyon batarya, düşük bir ağırlık merkezi sağlıyor. Kullanılabilir 116 kWh kapasitesi ile WLTP’ye göre 473 kilometrelik menzil sunuyor. Kombine enerji tüketimi 100 km’de 30.3-27.7 kWh. Tekerleklerin yakınında bulunan bağımsız kontrollü elektrik motoru, maksimum 432 kW toplam güç üretiyor. 0’dan 100 km/s hıza 4.7 saniyede çıkarken, maksimum 180 km/s sürate ulaşabiliyor. DC şarjla 15 dakikada 170 km’lik menzil elde edilebiliyor. Yüzde 80 doluluğa ise 32 dakikada erişebiliyor.

Arazi kabiliyeti daha da iyileştirildi

Mercedes-Benz G 580 de uygun yüzeylerde yüzde 100’e kadar tırmanma kabiliyetine sahip. Araç, 35 dereceye kadar olan yan eğimlerde dengesini koruyor. Elektrikli G-Serisi, 850 milimetrelik maksimum sudan geçiş derinliği ile geleneksel motorlu benzerlerinden 150 milimetre daha iyi performans gösteriyor. LOW RANGE arazi vitesi, özel bir redüksiyon oranı ile sürüş gücünü artırıyor. Yeni model, akıllı tork vektörleme kullanarak geleneksel diferansiyel kilitlerinin işlevini sanal olarak üretiyor.

EQ teknolojisine sahip yeni Mercedes-Benz G 580, standart olarak MBUX bilgi-eğlence sistemi (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi), nappa deri çok fonksiyonlu direksiyon simidi ve ambiyans aydınlatmasının yanında opsiyonel olarak da KEYLESS-GO, sıcaklık kontrollü bardak tutucular, Burmester 3D surround ses sistemi ve ‘şeffaf kaput’ sunuyor. Yeniden tasarlanan arazide sürüş kontrol ünitesi ve yeni OFFROAD COCKPIT, ek dijital işlevlerle arazi deneyimini geliştirmek için mevcut seçenekler arasında. Genişletilmiş standart özellikler paletine ve özel tasarım öğelerine sahip sınırlı sayıda üretilen bir model olan EDITION ONE da lansmanda satışa çıkarılacak.

Eylül’de gelecek, en ucuz G Serisi olacak

G 580, Eylül ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak. Elektrikli G 580, en ucuz G Serisi olacak. Ülkemizde halihazırda satılan G-Serisi’nde 3.0 lt dizel motor yer alıyor. Yüzde 220’lik ÖTV dilimine giren aracın fiyatı 13 milyon 57 bin lira. G 580 ise yüzde 60’lık ÖTV ile geleceğinden, fiyatı konvansiyonel motorluya göre daha makul seviyede yer alacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!