Auto Ajans

Haberler

İşte Sakaryalı yeni C-HR

İşte Sakaryalı yeni C-HR
Paylaş
Aralık 05
17:18 2022

Toyota’nın yeni nesil otomobil fuarı konseptiyle öne çıkan Kenshiki Forum, bu yıl dördüncü kez Brüksel’de yapıldı. Toyota, 2022 Kenshiki Forum’da büyük yeniliklerle adeta gövde gösterisi yaparak elektrifikasyon konusundaki öncü rolünü pekiştirdi. Toyota yeni teknolojilerini ve gelecek modellerden izler taşıyan konseptlerini sergiledi. Kenshiki’de öne çıkan yenilikler Toyota’nın Sakarya fabrikasında üretilecek yeni C-HR prologue, bZ Kompakt SUV Konsepti ve yeni nesil Prius oldu. Bununla birlikte Toyota, Avrupa’da 2026 yılına kadar tam elektrikli altı bZ modeli tanıtmayı planladığını açıkladı.

İlk kez 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda Toyota C-HR konsepti olarak gösterilen C-HR, iki yıl sonra üretime geçmiş ve C-SUV segmentine daha önce hiç olmadığı kadar heyecan getirmişti. Toyota, ilk defa 2022 Kenshiki Forum’da gösterilen C-HR Prologue ile C-HR’ın cesur olan tasarımını daha da ileriye taşıdı. C-HR’ın DNA’sına sadık kalınarak geliştirilen C-HR Prologue, daha sofistike bir tasarıma sahip oldu. Modelin eğlenceli ve farklı yanını yansıtmaya devam eden C-HR Prologue, daha büyük jantları, daha kısa ön-arka çıkıntıları ile her açıdan daha güçlü ve sportif görünüyor. Bununla birlikte konsept araç, içerideki yaşam alanı artırılmasıyla daha fazla pratiklik sunuyor. Toyota C-HR Prologue, statik çizgiler yerine keskin hatları akıcı bir hareketle devam ettiriyor. Bu organik tasarım dili, daha önce görülmemiş seviyede dinamik bir tasarım sağlıyor. Bununla birlikte 3 boyutlu tasarımın bir parçası olarak çekiç başlı ön bölüm, birbirine entegre şekiller ve modele özgü aydınlatma imzasıyla öne çıkıyor. Daha küçük ön panjur açıklığı ve yüksek teknolojiyi vurgulayan daha ince far tasarımıyla birlikte her zaman hatırlanacak bir tasarımla dikkat çekiyor. Bir köpekbalığı kadar keskin ve ileriye atılmaya hazır görünen C-HR, gövdenin tamamında bu etkiyi devam ettiriyor. C-HR prologue, bi-tone yerine tri-tone renk opsiyonunu da ilk kez getiriyor. Metal gümüş ve geri dönüştürülmüş karbon siyahı üzerine üçüncü bir kükürt rengiyle modelin tasarımı daha da göz alıcı görünüyor. Toyota C-HR Prologue, aynı zamanda Toyota’nın karbon nötr hedefi için de önemli bir adım atarak C-SUV segmentine daha geniş elektrifikasyon seçenekleri getiriyor. Tam hibrit versiyona ek olarak Avrupa’da montajlanan bataryaya sahip plug-in hibrit seçeneği de sunulacak.

bZ ürün gamı SUV’la genişliyor

Toyota, bZ Kompakt SUV Konsepti’ni ilk kez Avrupa’da Kenshiki Forum ile sergiledi. bZ stratejisi ve model hakkında yeni detaylar paylaşan Toyota, bZ kompakt SUV konsepti ile bZ ürün gamını genişletecek. Toyota bu kapsamda Avrupa’da 2026 yılına kadar altı bZ modeli tanıtmayı planlıyor. Yeni konsept araç, Avrupa’nın en büyük segmenti olan C-SUV segmentinde konumlandırıldı. Avrupa’da tasarlanan tam elektrikli bZ Kompakt SUV Konsepti, minimalist tasarımla birlikte geleceğin bataryalı elektrikli araçları hakkında ipuçları veriyor. Sıfır emisyonlu konsept, aynı zamanda sürdürülebilir materyallerle çevreye olan etkisini minimuma indiriyor. Şık görünüme sahip bZ Kompakt SUV Konsepti, dinamik performans ve öncü teknolojileri de segmentine taşıyor. bZ Kompakt SUV konsepti, dururken dahi agresif görünümünü yansıtıyor ve çevik tasarımıyla düşük sürtünmeye sahip gövdesinden ipuçları veriyor. Tasarım ekibi, Beyond Zero temasından yola çıkarak bitki bazlı ve geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan koltuklar gibi birçok çevreci dokunuşa imza attı. Konseptte yer alan araç içi kişisel asistan ise, gelen komutlara yanıt vererek sesli ve görsel olarak sürücü veya yolcularla temas kurabiliyor.

Hidrojenli Corolla Cross

Toyota, karbon nötr hedefiyle farklı pazar ve değişen müşteri ihtiyaçlarına göre ürünler geliştirmeye devam ederken bunlardan biri olan Corolla Cross Hydrogen de Kenshiki Forum’da gösterildi. Toyota mühendisleri hidrojen kullanımını yaygınlaştırmak adına Corolla Cross H2 konseptini tasarladı. GR Corolla’da kullanılan 1.6 litre 3 silindir turbo motorla donatılan Corolla Cross H2 konsepti, aynı zamanda Mirai’den elde edilen bilgi birikimiyle yapılan hidrojen tankına sahip. Geliştirmeleri devam eden Corolla Cross H2 prototipinin kış testleri de yakın zamanda Japonya’da başlayacak. Şu anda motorsporlarında da denenen bu teknolojinin yol otomobillerine de aktarılması değerlendiriliyor. Toyota motorsporlarında yaptığı çalışmalarla hidrojenli aracın yakıt dolum süresini beş dakikadan sadece 1 dakika 30 saniyeye indirirken, menzili de yüzde 30 artırdı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!