Auto Ajans

Haberler

İthalat alarm mı veriyor?

İthalat alarm mı veriyor?
Paylaş
Nisan 17
08:01 2023

Yılın ilk çeyreğinde iç pazar satışları rekor kırarken, ithalatın payının yükselmesi dikkati çekti. Hafif ticari araçta yerli ürünlerin payı yüzde 60’tan yüzde 54’e gerilerken, binek otomobilde yüzde 36 ile sabit kaldı. Toplam taşıt araçlarına bakıldığında yerlileri payı yüzde 43’ten yüzde 42’ye indi. Otomotiv sanayinde yerli payını değerlendiren Cengiz Eroldu, özellikle hafif ticari araç tarafında ithalatın payının arttığını söyledi.

Artan talebin bir miktarının ithalatla karşılandığını gördüklerini kaydeden OSD Başkanı, şöyle devam etti: “İsmini söylemeyeyim (Tofaş) bir markamızın hafif ticari araç pazarındaki üretim azalmasının da burada etkisi var. Onun da etkilerini görüyoruz. Bu da işte yerli üretimin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi aslında. Şimdi artan ihracatla beraber bir diğer sevindirici gelişme de Türk otomotiv endüstrisinin tekrar ihracatta ilk çeyrek itibariyle  yüksek rakamlara gelmiş olması ki Mart ayında da rekor bir rakam oldu. 3.3 milyar dolarlık ihracatla birlikte burada gördüğümüz gibi 7.5 milyar dolardan 8.6 milyar dolara çıktık. Doğal olarak en yüksek pay da otomotiv sanayiinde oldu. Şu anda baktığımız zaman 1.2 milyar dolar daha üzerlerinde bir rakamımız var. Bu da aslında hep söylediğimiz otomotiv sanayinin ülke ekonomisine olan etkisinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. İhracatın kilogram başına gelişiminde de yine otomotiv sanayinin rakamlarını yukarı doğru çektiğini görüyoruz. Toplam otomotiv sanayinde kilogram başına ihracat 10.24 dolardan 11.33 dolara çıktı. Bu aslında daha dolu araçların ihraç edildiğinin bir göstergesi.  Otomotiv sanayinin kilogram başı ihracatı neredeyse Türkiye’nin 7 katı (1.67 dolar) daha büyük. Türkiye’nin ortalama ihracat kilogram değerini de etkiliyoruz. Herhalde yüzde 10-15 seviyesinde de bizim etkimiz var. Dış ticaret fazlamız daha iyi olabilirdi ama artan iç piyasa talebinin bir miktar daha ithalattan karşılanması bu rakamlarımızı biraz geçen senenin altına düşürdü. Geçen yıl ilk iki ayda 1.9 milyar dolarlık dış ticaret fazlamız varken, bu 1 milyar dolarlar seviyelerinde.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!