Auto Ajans

Haberler

İttifaktan ‘lider-takipçi’ stratejisi

İttifaktan ‘lider-takipçi’ stratejisi
Paylaş
Mayıs 31
16:20 2020

Koronavirüs salgınında ayakta kalmaya çalışan otomotiv devleri, yeni yol haritası belirliyor. Renault Grubu, Nissan Motor ve Mitsubishi Motors Corporation’ın oluşturduğu ittifak, maliyetleri azaltmak, kârlılığı artırmak ve geleceklerini sağlamlaştırmak adına iş birliklerini kapsamlı olarak genişleteceklerini duyurdu. Ürünleri daha sistematik ve planlı olarak paylaşacak ittifakta, belirlenen markalar belirlenen araç tipine ve bölgeye odaklanacak. Buna göre, üç şirketin liderleri, iş birliği yapacakları araçlar için lider-takipçi programı ilkelerini kabul etti. Üyelerin her biri, güçlü stratejik kozlarının olduğu bölgelerde öncülük edecek. İttifak üyeleri, ürün ve teknolojilerini pazarlardaki performansı en yüksek endüstri standartlarına göre üretmeye devam edecek.

Avrupa’da Renault, ABD’de Nissan

Çin, Kuzey Amerika ve Japonya’da Nissan; Avrupa, Rusya, Güney Amerika ve Kuzey Afrika’da Renault; ASEAN ve Okyanusya bölgesinde Mitsubishi Motors lider konumda olacak. 2025 sonrasında C-SUV segmentinin yenilenmesi Nissan liderliğinde yapılması planlanırken, Avrupa’da B-SUV segmentinin yenilenmesine Renault öncülük edecek. Latin Amerika’da B segment ürün platformları rasyonel hale getirilerek, Renault ve Nissan ürünleri dört çeşitten bir adede düşürülecek. Bu platformun üretimi iki tesiste hem Renault hem de Nissan için gerçekleştirilecek. İttifak üyeleri Güneydoğu Asya ve Japonya’da, ultra mini (kei car) araçlarda olduğu gibi Nissan ile Mitsubishi Motors arasındaki iş birliği fırsatlarını değerlendirecek. Duyurulan iş birliği şemalarına göre, ittifak modellerinin yaklaşık yüzde 50’si, 2025 yılına kadar lider takipçi stratejisi altında geliştirilecek ve üretilecek.

Lider-takipçi stratejisi, platformlar ve aktarma aksamlarından kilit teknolojiler yönünde genişleyecek. Bu amaçla markaların lider olacağı alanlar aşağıdaki şu şekilde planlandı: Otonom sürüş: Nissan; internet bağlantılı araç teknolojileri: Android tabanlı platformlar için Renault, Çin’de Nissan; elektrik-elektronik mimarisinin temel sistemi olan e-gövde: Renault; PHEV’nin C/D segmenti için: Mitsubishi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗Türkiye'de B segmentinde rekabet büyüyor.
🚗Toyota tamamen yenilenen Yaris modelini satışa sundu.
🚗Daha sportif ve dinamik hatlara kavuşan yeni Yaris'te yeni 1.5L benzinli ile 1.5 hibrit motor seçeneği yer alıyor. http://www.autoajans.com/b-segmentinde-yaris-hizlanacak

🚗MINI, Countryman'i yenilemeye hazırlanırken, ürün gamına yeni bir SUV eklemeyi planlıyor.
🚗Countryman'den daha büyük boyutlara sahip aracın isminin MINI Traveller olacağı belirtiliyor. http://www.autoajans.com/countrymanin-abisi-geliyor

🚗Otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi CARDATA, 2. elde segmentlere göre ortalama fiyatları, en ucuz ve en pahalı modelleri araştırdı.
🚗31 bin TL'ye de 1 milyon 494 bin TL'ye de seçenek var.
http://www.autoajans.com/2-elde-en-ucuz-ve-en-pahali-modeller

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!