Auto Ajans

Haberler

Tahminini 480 bine indirdi

Tahminini 480 bine indirdi
Paylaş
Haziran 25
18:08 2019

Otomotiv satışları yılın ilk 5 ayında yüzde 50 küçülürken, bazı markaların daralan pazarda paylarını artırdıkları görüldü. Peugeot Türkiye de bunlardan biri oldu. Türkiye’de yeniden yapılanan PSA Grubu’nun amiral gemisi olan Peugeot, Ocak-Mayıs döneminde pazar payını yüzde 6’ya yükseltti. 2018’in 5 aylık döneminde bu oran yüzde 4.6’ydı. Nisan ayı dışında her ay temposunu yükselten şirket 5 aylık dönemde toplam 9 bin 7 araç satışına ulaştı. Ancak geçen yıla oranla satışlarının yaklaşık yüzde 37 gerilediğini ekleyelim. Peugeot, yılbaşında 2019 yılı için en iyimser tahmin yapan markalardan biriydi. Ocak’ta gerçekleştirilen toplantıda toplam pazarın 520 bin adet seviyesinde gerçekleşeceğini açıkladı. Peki yüzde 50 daralan pazarda öngörülerde bir değişikliğe gittiler mi?

Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, ilk 5 ay doğrultusunda hedeflerde bir revizyon yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Anaç, “Ocak’ta 520 bin adet olan öngörümüzü 483 bin adede indirdik. Fransa merkezin üretim konusunda esnek olması bizi rahatlatıyor. İstediğimiz zaman siparişlerimizi erteleyebiliriz. Merkez bize öyle bir imkan sağlıyor. Gidişata göre bir revizyon daha olur mu bilmiyorum. Ama bardağın dolu tarafına bakıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Pazardaki sert düşüşe rağmen pazar payını artırmayı başardıklarının altını çizen Anaç, şöyle devam etti: “Özellikle hafif ticari araçta bir atağımız var. Rifter ve Expert’in yanı sıra servis minibüsünde Boxer’a iyi talep geliyor. Peugeot Profesyonel çatısı altında ticari araçta iyi gidiyoruz.” Yıl sonu satış hedefini düşürse de Peugeot’nun öngörüsü Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) tahmininin yine de üzerinde görünüyor. ODD’ye göre, 2019’da binek oto ve hafif ticari araç pazarı 350-400 bin adet düzeyinde gerçekleşecek.

508 sürprizi gelir mi?

İbrahim Anaç, artan hurda araç desteğine karşın Haziran ayı 10 günlük bayram tatili ve seçim nedeniyle kayıp gibi göründüğünü belirterek, “Beklentimiz Eylül ve sonrasında biraz daha hareketlenmesi. Ama koşulların ne olacağını kestirmek zor” diye konuştu. 508 Sedan’ı Türkiye’ye getirmek için planlama yaptıklarını sözlerine ekleyen Anaç, sürpriz yapabilecelerini kaydetti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin başına yeniden Türk yönetici atandı.

📌Toyota Çekya fabrikasında Proje Şef Liderliği yapan Erdoğan Şahin, yeni CEO oldu.

http://www.autoajans.com/toyota-fabrikasina-yeniden-turk-ceo

🚗Yenilenen Forester e-BOXER, Türkiye’de satışa çıktı.

🚗Araçta, yeni nesil EyeSight Stereo kameraları ile temassız klima ayarı gibi donanımlar öne çıkıyor.

http://www.autoajans.com/ucuncu-goz-kazalari-onluyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!