Auto Ajans

Haberler

Japonya’ya e-JEST ihraç edecek

Japonya’ya e-JEST ihraç edecek
Paylaş
Nisan 17
07:58 2023

Elektrikli mobilite çözümleriyle Avrupa ile ABD’nin önemli oyuncularından biri olmayı hedefleyen Karsan, rotasını bu kez Japonya’ya çevirdi. Karsan, dünyanın en zor pazarlarından biri olan Japonya’da boy göstermeye hazırlanıyor. Karsan CEO’su Okan Baş, ‘x2’ sloganıyla 2023’te ihracatta, büyümede, ciroda iki katına çıkan büyümeyi hedeflediklerini açıkladı. Baş, “Bir taraftan sürdürülebilir büyümeyi hedefliyoruz Avrupa’da. Kuzey Amerika’ya girdik. Çok heyecanlandırıcı projeler var. Kuzey Amerika’da Kanada’dan başladığımız yolculuğu, ABD’ye de yansıtacağız. Bu yıl öncelikli hedeflerimizden biri Kuzey Amerika pazarındaki etkinliğimizi büyütmek. Bir de yeni pazar girişi yapmak istiyoruz, Avrupa ve Kuzey Amerika’nın yanına yeni pazarlar da eklemek istiyoruz. Bununla ilgili Avrupa’daki detaylı hedefimiz, elektrikli araçlarla ilgili. Bu da 2 kat büyüme, ilk 5 oyuncuya girme ve yüzde 10 pazar payı. Kuzey Amerika’ya e-Jest ile giriyoruz. Bu sene oradaki adetlerimizi artırıyoruz” diye konuştu.

Bebek gibi bakıyoruz

Yeni pazarlar hedefine yönelik çok önemli bir anlaşma imzaladıklarını kaydeden Okan Baş, yeni projelerini şöyle anlattı: “Karsan, e-JEST ile Japonya pazarına giriyor. Avrupa markaları için de Japonya pazarına girmek kolay değil. 300 adet satış anlaşmasını-tam satış değil ama bayilikle beraber-Altech ile birlikte KAP açıklamasını da yaptık. 3 senede 300 adetlik Japonya’da satış hedefliyoruz. Altech’in bu konuda çok etkili bayilerini kapsayacak şekilde anlaşma yaptık. Lansmanını da 2023 sonunda gerçekleştireceğiz. Japonya sağdan direksiyonludur. Karsan olarak sağdan direksiyonlu pazarlara da girişe başladık demektir. İlki Japonya ve İngiltere olacak, Endonezya ile çalışmalarımız devam ediyor. Oyun alanımızı bütün dünyaya genişletmek için de bunu çok önemli bir adım olarak görüyoruz. İlk ürünümüzü hazırlayıp göndereceğiz. Geçen yıl soldan direksiyonlu bir aracımızı götürdük, gösterdik orada. Çok beğeni kazandı sonra hemen sağdan direksiyonlu ürünün gelişimine başladık. Gövde, direksiyon kutusu, koltuk, torpido gibi yerler de değişiyor. Kalıp maliyeti başta olmak üzere bu bir yatırım. Şu anda sadece e-JEST. Her şey adım adım. Ama buna da bebek gibi bakıyoruz tabi. Sonuçta bu çok kıymetli bir şey; Japonya’da başarılı olmanız.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!