Auto Ajans

Haberler

Japonya’ya elektrikli minibüs ihraç edecek

Japonya’ya elektrikli minibüs ihraç edecek
Paylaş
Ekim 09
08:04 2023

Karsan, Belçika’nın Brüksel şehrinde düzenlenen Avrupa’nın en büyük otobüs fuarı Busworld’de tam elektrikli ürün gamından e-JEST, Otonom e-ATAK ve Hydrogen e-ATA modellerini sergiledi. Karsan CEO’su Okan Baş, son 3 yıl içerisinde yüzde 100 elektrikli ürün gamını hazır hale getirdiklerine dikkat çekerek, “Yüzde 100 elektrikli e-JEST ve e-ATAK ile 2022’yi Avrupa’da lider olarak kapattık. Bu yılın ilk yarısında da Karsan elektrikli araçları ile Avrupa şehir içi elektrikli toplu ulaşım pazarında payını yüzde 6.7’ye çıkardı. e-JEST ve e-ATAK Avrupa’da elektrikli minibüs ve midibüs pazarında liderlik koltuğuna oturdu” dedi.

Baş, hedeflerini şöyle aktardı: “Şu ana kadar 850 elektrikli aracımızla 22 ülkede 100 milyon km elektrikli deneyimi elde ettik. Bu yıl sonunda 22 ülkede toplam 1000 adet Karsan elektrikli aracımızla yollarda olacağız. Yeni hedef pazarlarımızdan Kuzey Amerika’da 30 adet e-JEST ile şimdiden yol almaya başlamıştık, bu rakamı yıl sonunda 100’ün üzerine taşıyacağız. Japonya pazarında yaptığımız anlaşma kapsamında sağdan direksiyonlu e-JEST aracımızı Aralık ayında lanse edeceğiz. 3 yıl içinde Japonya pazarında da 300 adetlik satış hedefi belirledik.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!