Auto Ajans

Haberler

Jeep’in e-Hybrid modelleri satışta

Jeep’in e-Hybrid modelleri satışta
Paylaş
Mayıs 13
20:54 2023

Jeep, elektrifikasyon planı dahilindeki ürünlerini dünya yollarıyla buluşturmayı sürdürüyor. Renegade ile Compass’ın e-Hybrid versiyonları Türkiye’de satışa sunuldu. Jeep Renegade ve Compass ürün gamının tamamı elektriklenmiş oldu. Türkiye’de toplam Jeep satışlarının yüzde 99’unu oluşturan Renegade ve Compass modelleri Mayıs ayından itibaren sadece e-hybrid ve 4xe plug-in hybrid seçenekleri ile tercih edilebilecek. e-Hybrid versiyonlar, performanslarını yeni nesil 130 beygir güç ve 240 Nm torka sahip 1.5 litrelik turbo benzinli motor ile 48-Volt bataryaya sahip 15 kW’lık elektrik motorun sinerjisinden alıyor. Renegade ve Compass e-Hybrid BSG (Belt Start Generator) ve 15 kW’lık elektrikli motor 130 beygirlik içten yanmalı motoru destekliyor. Her iki modelde de bulunan yeni güç aktarma organları sayesinde içten yanmalı motorun ısınma fazında oluşan yakıt tüketimi ve emisyonun düşürülmesi sağlanıyor.

Hibrit teknolojisi yüzde 100 elektrikli modda kalkış yapabilmesine (e-launch) ve düşük devirde tamamen elektrikli modda ilerlemesine (e-creep) imkan sağlıyor. Renegade ve Compass e-Hybrid modelleri sadece elektrik motorun gücü ile yoğun ve sıkışık trafikte kısa mesafelerde gaz pedalına basmadan ilerleyebiliyor (e-queueing). Tamamen elektrik modunda ve Co2 emisyonu olmadan park edilebiliyor (e-park). e-Hybridler, hem frenleme hem de yavaşlama esnasında enerji geri kazanımı ile bataryasını şarj edecek şekilde geliştirildi.

Fiyatı ne kadar?

Renegade e-Hybrid’de yer alan; şarj, sürüş verimliliği, sürüş geçmişi, planlanmış şarjlar ve daha birçok durumla ilgili tüm bilgileri içeren Uconnect Navigasyon sistemi, Apple CarPlay ve Android Auto ile akıllı telefon entegrasyonuna da izin veriyor. Şarj seviyesi ve menzili (elektrikli ve hibrit modda) gibi batarya bilgilerini aktaran Renegade’e özel renkli 7 inç TFT ekran gösterge panelindeki teknolojik işlevler hayatı kolaylaştırıyor. Renegade’in Longitude donanım seviyesinde otomatik klima, akıllı hız asistanı, şerit değiştirme asistanı, trafik işareti tanıma sistemi, sürücü- yolcu hava yastıkları, arka park sensörü ve lastik tamir kiti standart olarak sunuluyor. Renegade e-Hybrid’in Longitude donanım seviyesinde, 16 inçlik alüminyum alaşımlı jantlar, halojen farlar, elektrik kontrollü siyah yan aynalar, elektrikli ön ve arka camlar, siyah dikişli kumaş koltuklar, elektrikli park freni bulunuyor. Renegade e-Hybrid, 1 milyon 119 bin TL’den; Compass e-Hybrid 1 milyon 434 bin TL’den başlayan fiyatlarla tercih edilebilecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!