Auto Ajans

Haberler

Kaç Togg teslim edildi?

Kaç Togg teslim edildi?
Paylaş
Haziran 02
15:04 2023

Türkiye’nin Otomobili Togg T10X için ön sipariş hakkı kazanan vatandaşlara araçların teslimatının Nisan ortasında başlanması beklenirken, gecikmeler yaşandı. Özellikle bireysel müşterilerden önce kamu görevlilerine T10X’lerin gönderilmesi tartışma yarattı. Mayıs ayı başından itibaren ise T10X tüketicilerle buluştu. Bugüne kadar kaç adet T10X’in tam olarak açıklanmadı. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin (ODMD) Mayıs ayı raporunda ilk kez Togg satışları duyuruldu. ODMD verilerine göre 306 adet T10X’in teslim edildiği bilgisi yer aldı. Ancak kaç adedinin kamuya kaç adedinin bireysel müşteriye yapıldığı bilinmiyor.

CEO Karakaş: Yazın tempo artacak

Togg CEO Gürcan Karakaş, geçtiğimiz haftalarda Gemlik Kampüsü’ne yaptığımız ziyarette gecikme eleştirileriyle ilgili olarak üretimde sıkıntı yaşanmadığını, yeni kurulan bir şirket olduklarını ve teslimat temposunun yaz aylarında artacağını söylemişti. Karakaş, 20 bin kişiden özel sipariş aldıklarını belirterek, “5 bin parçadan oluşan akıllı cihazdan, 130’a yakın ortağımızdan parça aldığımız bir sistemden bahsediyoruz. Bizim ‘Onu satarız, bunu satarız’ diye bir havuzumuz yok. 29 Mart’ta çekilişler yapıldıktan sonra kişiye özel konfigürasyonlar belli oldu. Bu süreç yeni bir modelde hele yeni bir şirketseniz 7-8 haftadan az sürmez” diye konuştu. Karakaş, üretimde sıfır hata için ikinci kez kalite kontrolü yapmaları nedeniyle ilk etapta günde 30-40 adet akıllı cihaz üretebildiklerini söyledi. Karakaş, şu bilgileri verdi: “Bizim gibi yeni başlayan bir organizasyonda üretimin artarak gelmesi normal. Zaman içinde günlük 35, 40, 50, 70 adet diye gider. Nihayetinde 160-170 adede kadar çıkar. 3 dakikada bir banttan araç indirme becerimiz var. Ne zaman o noktaya geliriz? Biz şu an 40 adetteyiz, ilk 3 hafta içinde 80’e ulaşırız. Temmuz’un sonunda 160-170 adede çıkmış oluruz. Herkes kurada çıkan 20 bini düşünüyor ama kurumsal tarafta müşteriler, ortaklarımıza açıkladığımız siparişler var. DMO’ya 500 araç vereceğiz. Cumhuriyet’in 100. yılına özel 2.023 Togg olacak. 2023 sonuna geldiğimiz zaman 28 bin adedi teslim edilecek.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!