Auto Ajans

Haberler

Kamyon tesisinde elektrikli scooter üretecek

Kamyon tesisinde elektrikli scooter üretecek
Paylaş
Kasım 26
15:29 2021

Ford Otosan, mobilite şirkete dönüşme yolunda önemli adımlar atıyor. Kurumsal girişim sermayesi şirketi Driventure’dan sonra elektrikli scooter üretti. Yüzde 100 Türk mühendislerinin imzasını taşıyan Rakun, günümüzde hızla yükselen e-ticaret ve mobilite trendine yönelik müşterilerin ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefliyor. 4 milyon euro yatırımla ortaya çıkan elektrikli Rakun Pro2 ve Rakun3, Ford Otosan’ın Eskişehir Kamyon Fabrikası’nda üretilecek. Fabrikada Rakun projesi için ayrı bir bant ayrılırken, elektrikli motoru ve gösterge paneli Arçelik’ten tedarik edildi. Scooter’ın bataryası da Eskişehir’de üretiliyor. Rakun’da malzemelerinin yüzde 60’ı yerli sanayiden tedarik edilmiş oldu.

Hedef Getir ve yemeksepeti

Rakun Mobilite,  ilk etapta yurt içinde yeme-içme, market, kargo ve bireysel müşterileri hedefleyecek. Şirket şimdiden kurumsal şirketlerden ilk siparişlerini alırken, bireysel tüketicilere yönelik satış internet üzerinden gerçekleştirilecek. Rakun’un en büyük avantajı B tipi ehliyetle de kullanılabilecek olması. İki tekerlekli Rakun Pro2 ve üç tekerlekli Rakun Pro3, 2022 yılında resmen satışa çıkacak. Rakun, Türkiye’nin en büyük ihracatçısı Ford Otosan ile birlikte yurt dışına açılmayı da hedefliyor.

Ford ve Koç Holding önümüzü açtı

Günümüzde pek çok sektörde büyük dönüşümler yaşandığını ve kuralların yeniden yazıldığını belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Müşterilerimizden aldığımız ilhamla, elektrikli araç üretiminde ve ticari araç üretiminde sahip olduğumuz bilgi birikimi ile son nokta teslimatına hizmet edecek, 4’ten az tekeri olan çevreci, elektrikli bir araç üretme hayalini kurduk. İşte Rakun da böylece doğmuş oldu. Mobilite alanındaki faaliyetlerimizi ürün geliştirme, inovasyon ve üretim kabiliyeti ile entegre ederek bir üst seviyeye taşıyoruz. Bu amaç kapsamında yüzde 100 Ford Otosan iştiraki olan Rakun Mobilite şirketimizle müşterilerimizin mobilite alanındaki ihtiyaçlarına yanıt veren yenilikçi ürün ve teknolojiler geliştireceğiz” dedi. Ford Otosan’ın çok farklı bir joint venture olduğunun altını çizen Yenigün, Rakun projesine Ford ve Koç Holding’in destek verdiğini, önlerini açtıklarını söyledi.

Kiralama yöntemiyle buluşturacak

Gerek teknolojik gelişmeler gerekse de pandemi ile birlikte ticarette yepyeni bir dönem yaşadıklarını vurgulayan Rakun Mobilite Genel Müdürü Eren Atlı da “Rakun Pro 2 ve Pro 3 ile işletmeler verilen siparişlerin teslimatını güvenilir, dayanıklı ve en önemlisi yüzde 100 elektrikli, dolayısıyla ses çıkarmayan, çevreye duyarlı bir şekilde yapabilme imkanı bulacak. Araçlarımızı ilk etapta kurumsal müşterilerle kiralama ve satış yöntemi ile buluşturacağız. İlerleyen dönemlerde ise bireysel müşterilerimizin de Pro2 ve Pro3 ile yollarda olmasını planlıyoruz. Diğer yandan bu sektörde en önemli noktalardan biri de araçların sürekli çalışır halde olması ve hızlı servis hizmeti. Bu nedenle satış sonrası servis en çok önem verdiğimiz alanların başında geliyor. Seçili Ford binek ve hafif ticari servislerinde, hem de mobil servis hizmeti ile yerinde servis hizmeti sunacağız” dedi.

100 km menzil, 4.5 saatte şarj

Yokuş çıkma yeteneğinin özellikle elektrikli motorlarda önemli bir konu olduğu göz önüne alınarak geliştirilen Rakun Pro2 ve Pro3 için bu en kritik önceliklerden biri oldu. Rakun, yenilikçi elektrikli motor teknolojisiyle gücü doğru şekilde tekerleklere ileterek, özellikle İstanbul’un dik yokuşlarından zorlanmadan yol alabiliyor. 3 tekerlekli Pro3 versiyonu de yükleri daha rahat taşımaya yardımcı olurken, arka iki teker bağımsız süspansiyonu sayesinde virajlarda normal 2 teker gibi manevra kabiliyetine sahip bulunuyor. Rakun, 100 km’nin üzerinde menzil sunuyor.  Pro2 ve Pro3’te bulunan 5 kW/h’lik batarya, normal şebeke elektriği üzerinden kablosunun prize takılması 4.5 saatte şarj edilebiliyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

⚡️Vietnam'ın yerli elektrikli otomobil markası VinFast, hedeflerini büyüttü.

⚡️Togg'un rakibi olan şirket üretim kapasitesini 250 bin adetten 750 bine çıkaracak.

⚡️ABD'de satış faaliyetlerinin yanı sıra fabrika kuracak.
http://www.autoajans.com/vietnamli-vinfast-cok-hizli-cikti

🚘BMW'nin en çok satan modeli 3 Serisi Sedan, yeni yüzüyle ülkemizde satışa çıktı.

🚘Yeni 320i'de 170 beygirlik 1.6 lt benzinli motor yer alıyor. İç mekanda yüksek teknoloji öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/yenilenen-3-serisi-turkiyede-satista

🚘Rekabet Kurulu; Arabam Com, Vava Cars, Araba Sepeti ve Letgo hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

🚘İkinci el araç sitelerinin çeşitli uygulamalar ile rekabeti ihlal ettikleri iddia ediliyor.
http://www.autoajans.com/2-el-sitelerine-rekabet-sorusturmasi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!