Auto Ajans

Haberler

Kamyonlar elektrikleniyor

Kamyonlar elektrikleniyor
Paylaş
Ocak 01
09:17 2020

İnşaat işleri ve bölgesel dağıtım için Avrupa’da iki elektrikli konsept kamyon geliştiren Volvo Trucks, ağır kamyon segmentinde elektrifikasyonun uygulanabilirliğini araştırıyor. Volvo Trucks Genel Müdürü Roger Alm, “Ağır hizmet tipi elektrikli kamyonlar için bölgesel taşımacılık ve inşaat açısından uzun vadede büyük potansiyel görüyoruz. Konsept kamyonlarımızla, pazardaki ve toplumdaki ilgi düzeyini değerlendirirken geleceğe yönelik farklı çözümler ortaya koymayı hedefliyoruz” dedi. Elektrikli kamyonlara olan talebi artırmak için şarj altyapısının hızla genişletilmesi gerektiğini kaydeden Alm,”Daha küçük çevresel ve iklim ayak izine sahip yeni araçlar seçilerek, öncü işlevi gören nakliyeciler için daha güçlü finansal teşviklerin yaratılması gerekiyor” diye konuştu. 

Araştırmalara göre araçlarla yapılan taşımacılık 2050’ye kadar yüzde 20 daha büyüyecek. Bu da çevreye yayılacak daha çok karbandioksit anlamına geliyor. Başta Volvo olmak üzere şirketler bu emisyonu düşürmek için alternatif yakıtlı araçlar üzerinde çalışıyor. Volvo FL Electric ve Volvo FE Electric kamyonlarının her ikisi de tamamen elektrikli olarak üretildi. Şirketi seri üretime 2020’de geçmeyi planlıyor. Menzili yaklaşık 230 km. Yaklaşık 2 yıl önce üretilen bu araçlar şehir ortamlarında yerel dağıtım ve çöp taşıma amacıyla tasarlanmış. Ayrıca ağır hizmet tipi uzun yol operasyonlarına yönelik Volvo FH ve ağır hizmet tipi bölgesel taşımacılığa yönelik Volvo FM, sıvılaştırılmış doğalgaz veya biyogazla da çalışabiliyor. Sıkıştırılmış doğalgaz veya biyogaza yönelik Volvo FE, yerel dağıtım ve çöp toplama amacıyla da kullanılabiliyor. Markanın 2025’te globalde satacağı kamyonların yüzde 80’inin Euro 6 normlarında olması bekleniyor.

30 ton yük taşıyabiliyor

Volvo Trucks’ın tanıttığı elektrikli ağır konsept kamyonların test sürüşleri ise İsveç’in Göteborg kentinde yapıldı. Tamamen sessiz ve çevreci olan bu konsept elektrikli ağır kamyonlar 30 tondan fazla yük taşıyabiliyor. Menzil ise şu anda 150 km seviyelerinde. Volvo Trucks Çevre ve İnovasyon Direktörü Lars Mårtensson, “Avrupa’da bölgesel ürün taşımacılığı için yıllık ortalama 80 bin kilometre performansı gösteren çok sayıda kamyon var. Bu, elektrikli araçların bölgesel dağıtım alanında daha fazla kullanılması, fosilsiz elektrik enerjisi olması koşuluyla, önemli iklim kazanımları elde edileceği anlamına geliyor” diye konuştu. Volvo Trucks, geliştirdiği elektrikli kamyonların pilot çalışmalarına Avrupa’da seçili müşterileriyle birlikte başlamayı planlıyor. İnşaat ve bölgesel dağıtım için geliştirilen elektrikli ağır hizmet tipi kamyonlara yönelik olarak başlanılacak pilot çalışmaların ilerleyen zamanda daha kapsamlı hale gelerek ticarileştirilmesi hedefleniyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘SUV modasına küçük Smart da uydu.

🚘Mercedes-Benz ve Geely ortaklığında geliştirilen Smart SUV'un konsepti Eylül'de tanıtılacak.

http://www.autoajans.com/smart-suv-icin-geri-sayim/

🚘Porsche elektrikli otomobil dünyasında popüler olan Taycan modelinin yeni versiyonları üzerinde çalışıyor.

🚘Cross Turismo'dan sonra coupe ve cabrio Taycan gündemde.

🚘Yeni nesil Macan da elektrikli olacak.

http://www.autoajans.com/ustu-acik-taycan-mi-geliyor

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!