Auto Ajans

Haberler

‘Karavanın ÖTV’si ticariyle eşitlensin’ önerisi

‘Karavanın ÖTV’si ticariyle eşitlensin’ önerisi
Paylaş
Şubat 22
07:00 2021

Pandemi döneminde tüketicilerin tatil tercihleri değişirken, karavan turizmi Türkiye’de daha fazla öne çıkmaya başladı. Ancak yüksek ÖTV oranları satın almayı zorlaştırıyor, müşteriler mecburen kiralama yolunu tercih ediyor. 2020’de sıfır km fiyatları fırladı, vatandaşlar kiralayacak karavan da bulamadı. Karavan turizminde büyük potansiyelin olduğunu düşünen Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), konuyla ilgili bir çalışma hazırlayıp hükümete sundu.

Online basın toplantısında soruları yanıtlayan TOKKDER Başkanı İnan Ekici, motorlu karavanın gözden kaçmış bir durum olduğunu ve hiç masaya gelmediğini belirterek, “Motorlu karavan pazarına da bakarsanız değişik rakamlar var. 3 bin-3 bin 500 seviyesinde. Bir motorlu karavan yapısı var 2019’da sadece 5 tane sıfır kilometre motorlu karavan kayıt edilmiş. 800 araç motorlu karavan statüsüne kavuşmuş. Ama bunun sadece 5 tanesi sıfır. Nedeni de henüz gündeme gelmeyen, ihtiyaç olarak masaya yatırılmamış motorlu karavan ÖTV’si. Aracı alıyorsunuz ticari araç nitelikli, üst yapıcıya götürüyorsunuz aracın kullanım amacını değiştiriyorsunuz ve hususiye çevriliyor. Bu araçların motorları da hep 2.000-2.500 cc’nin üzeri olduğu için de yüzde 220 ÖTV’ye dayanıyor. Dolayısıyla motorlu karavan işi de Türkiye’de gelişmekten uzak bir hal alıyor. Bizim istediğimiz; Türkiye’ye değer yaratmak, firma bazında 10, 15, 100 tane motorlu karavan sahibi olup bu işten çok para kazanmak asla değil” değerlendirmesini yaptı.  

Türkiye turizminin çok büyük bir fırsatı kaçırdığını kaydeden Ekici, “Geçen yıl sadece Almanya’da 160 bin adet karavan trafiğe kaydolmuş. Portekiz, İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya buralarda hem özel sahiplikte hem günlük kiralamada hem de bunu özel olarak yapan şirketler için büyük bir iş, karavan işi. Peki, bizim gibi her bölgesinde ayrı bir güzelliği olan bir ülkede neden olmasın ki? Neden dünya vatandaşları ülkemize gelip, bir yere kapanarak her şey dahil sistemi tercih etmek yerine Türkiye’nin güzelliklerini karavanla seyahat ederek görmesin? Neden bu iş büyümesin ki?” dedi.

Bakanlıklar projeyi satın aldı

Karavan turizminin sadece sektör için değil Türkiye adına çok heyecanlandığı bir proje olduğuna değinen İnan Ekici, şöyle devam etti: “Ama ‘Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı bunu satın aldı mı?’ derseniz, bence satın aldılar. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile şahsen görüştüm, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda da Gelirler Başkanlığı ile görüştüm. Arkadaşlarım Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın üst düzey bürokratlarına sunum yaptılar, sunum çok beğenildi. Satın aldılar fikri, gündem yakalamaya çalışıyoruz Yazıyı TOKKDER olarak gönderdik. 1-2 hafta içerisinde de sektör STK’ları ile ortak bir talepte bulunacağız.”

Ticari araç ÖTV’si uygulansın

ÖTV’yle ilgili beklentilerini de aktaran TOKKDER Başkanı, “Makul seviyeye düşmesi yeterli. Birebir aynı da kalmayabilir fakat Türkiye’de üretilebilir pazarı doğuracak yere çekilmesi lazım. En değerli olanı; Türkiye’nin motorlu karavan üreticisi konumuna gelecek yan sanayi iş birliklerini doğuruyor olması, Türkiye’nin motorlu karavanda ihracatçı konuma gelebilmesi. Ben yüzde söylemeyeyim, doğru olmaz. Henüz tam ortak bir teklif yüzdemiz yok. Ama TOKKDER olarak gönderdiğimiz teklif, ticari araç nitelikli ÖTV’ye tabi tutulması yönündeydi. Bana göre en doğru çözüm bu. Çünkü motorlu karavanla işinize gidip gelmeniz mümkün değil. Bu özel anlarda, tatilde, yılın belirli günlerinde kullanabileceğiniz bir meta. O açıdan baktığınızda hususi araç demek yanlış olur” şeklinde konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘SUV modasına küçük Smart da uydu.

🚘Mercedes-Benz ve Geely ortaklığında geliştirilen Smart SUV'un konsepti Eylül'de tanıtılacak.

http://www.autoajans.com/smart-suv-icin-geri-sayim/

🚘Porsche elektrikli otomobil dünyasında popüler olan Taycan modelinin yeni versiyonları üzerinde çalışıyor.

🚘Cross Turismo'dan sonra coupe ve cabrio Taycan gündemde.

🚘Yeni nesil Macan da elektrikli olacak.

http://www.autoajans.com/ustu-acik-taycan-mi-geliyor

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!