Auto Ajans

Haberler

Kasko fiyatlarını yedek parça tetikledi

Kasko fiyatlarını yedek parça tetikledi
Paylaş
Aralık 19
11:57 2022

Son zamanlarda kasko poliçe fiyatlarında yaşanan artışlar, birçok sürücü için zorlayıcı boyuta ulaştı. Birçok sürücü 5-6 kat artan fiyatlar nedeniyle kasko yaptırmamayı tercih ediyor.  Tüm Oto Servisleri Federasyonu (TOSEF)  Başkanı Ünal Ünaldı, “Kaza sonrası ortaya çıkan maliyet en çok hasar dosyalarına yüklenirken, hasar dosyasında maliyetin yüzde 70’ini yedek parça, yüzde 30’unu işçilik oluşturuyor. Hasar dosyalarında 1 yılda 3 kata varan artış yaşandı” açıklamasını yaptı.

Kaskonun önemine dikkat çeken Ünaldı, şunları kaydetti: “1 yıl önce bugünlerde 300 bin TL’ye satılan bir otomobilin kaskosu 3 bin TL idi. Bugün aracın fiyatı 850 bin TL’ye ulaştı. Bugün marka-model ve sürücüye bağlı olarak 13-20 bin TL arası bir fiyatla karşı karşıya kalınması tüketici tarafında tepkiyle karşılanıyor. Ancak önden yapılan basit bir kazada bir tampon, iki far lüks bir araç olduğunu varsaydığımızda 15-20 bin TL iken bugün 60-80 bin TL. Bir ön tampon ve iki farın ortalama 15-20 bin TL, ortalama ikinci el bir otomobilin 400-450 bin TL’ye ulaştığı bugünlerde kasko yaptırmak değil, yaptırmamak lüks oldu.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!