Auto Ajans

Haberler

Kaybettik ama adımızı dünya duydu

Kaybettik ama adımızı dünya duydu
Paylaş
Mart 10
08:07 2021

ABD Posta İdaresi’nin (USPS) 2015’te açtığı 165 bin araçlık 6 milyar dolar büyüklüğündeki dev ihaleyi, Oshkosh Defense kazandı. Karsan, bu önemli ihalede adını finale yazdıran üç şirketten biri olarak söz ettirdi. Elektrikli yeni nesil posta aracı tasarlayıp, prototipini testler için ABD’ye gönderen şirket, önemli bir sınavdan geçmiş oldu. Karsan CEO’su Okan Baş, ABD Posta İdaresi’nin (USPS) dev ihalesini kaybetmelerine karşın dünya arenasında kendilerini göstermelerinin çok önemli olduğunu söyledi. Karsan Otonom Atak Electrik’in basın toplantısı sonrasında sorularımızı yanıtlayan Baş, 15 şirket arasında sıyrılarak ihalede ilk üçe kalmalarının Karsan açısından çok değerli olduğunu kaydetti.

Baş, “Bizim bir sürü sepetimiz var. Bir sepete her şeyimizi koymuyoruz. Farklı boyutlarda ürünlerimiz var. Elektrikli, otonom araçlarımız var. Ben o ürünü yaptım sonuçta, daha önce olmayan bir know-how edindim. Üründen faydalanarak başka şeyler yapabilirim. Öte yandan, dünyanın önde gelen markaları arasından sıyrılıp ilk 3’e kalmak ve finale kadar mücadelemizi sürdürmek de bizim için oldukça değerliydi. Bu da Karsan’ın ismini dünya arenasında duyurması bakımından destekleyici oldu” değerlendirmesini yaptı.

Tesla fenomen olabilir ama…

Bu tip projelerle ilgilenmeye devam edeceklerini kaydeden Okan Baş, yeni nesil posta aracını USPS için yaptıklarını ve isim hakkının satın alındığını belirtti. Karsan CEO’su, “Aynısını yapamayız çünkü ona özel bir ürün yaptık biz. Bu farklı bir boyut. Ancak o üründen edindiğimiz kazanımlarla farklı ürünler yapma noktasında çalışmalarda bulunabiliriz” diye konuştu. USPS ihalesinde iş birliği yaptıkları ABD’li Morgon Olson ile farklı projelerde beraber hareket edebileceklerini belirten Okan Baş, şöyle devam etti: “Otomotiv dünyası farklılaşıyor. Tesla şu anda bir fenomen olabilir. Şimdi kartlar yeniden dağıtılıyor. Bu yönde bir şeyler yapmak ve gelecekte, yeni dünyada yer almak kritik önem taşıyor. Bizim de yapmak istediğimiz o. Bütün ürün gamımızı elektrikli araçlardan oluşturmak istiyoruz.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!