Auto Ajans

Haberler

Hangi markalar dizele veda ediyor?

Hangi markalar dizele veda ediyor?
Paylaş
Ağustos 13
13:50 2019

Geçtiğimiz birkaç yıla kadar dizel motorlar, her üreticinin satış anlamında vazgeçilmez bir silahı olarak öne çıkıyordu. Ancak tüm dünyayı sarsan emisyon krizi sonrası durum değişti. 5 yıl önce Toyota’nın yeni geliştirdiği C-HR modelinde bir dizel motora yer vermeyeceğini açıklaması, sıra dışı bir karardı. Çünkü o dönemde Avrupa’da satılan yeni otomobillerin yarısı dizel motora sahipti. SUV segmentinde ise dizellerin büyük bir üstünlüğü bulunuyordu. Bugünkü tabloya bakıldığında, dizeller büyük bir düşüşe geçmiş durumda. 2015 yılında yaşanan emisyon skandalının da etkisiyle, üreticiler dizelden hızla uzaklaşmaya başladı. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) verilerine göre, dizellerin payı bu yılın 6 aylık döneminde yüzde 31’e kadar geriledi. 2015’te bu rakam yüzde 51’in üzerindeydi.

İlk etapta hibride yöneliyorlar

Dizel motorların pazar payındaki zayıflamanın önümüzdeki dönemde hızla devam etmesi bekleniyor. Talebin azalacağını öngören üreticiler, dizelleri ürün gamından çıkarmaya başladı. Peki hangi marka, ne zaman dizel motordan uzaklaşacak? Markaların dizelden çıkmasının ilk adımlarından birini Toyota, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamayla birlikte atmıştı. Binek araçlarında artık dizel motor sunmayacağını duyuran Toyota, hibrit ve elektrikli araç teknolojisine daha fazla yatırıma yöneldi. Hatta tahminlere göre gelecek jenerasyon Land Cruiser da dahil büyük V8 motorların yerini daha küçük hacimli hibritler alacak.

Bir diğer büyük Japon üretici Nissan da ticari araçları hariç 2021 yılından itibaren dizel motorları ürün gamından çıkaracağını bildirdi. Honda, Avrupa’da 2021’den itibaren dizeli bitirecek. Tüm modeller hibrit veya elektrikli olacak. Ülkemizde üretilen dizel Civic son örnek olacak. Dizel araç konusunda önemli bir paya sahip olan Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Grubu da, 2022 yılından itibaren dizel motorlardan uzaklaşmayı planlıyor. Kia, 2018’den itibaren dizel motorlara olan yatırımlarını durdurdu. Volvo da 2019’dan itibaren yeni araçlarında dizel sunmayacağını açıkladı. VW Grubu, net tarih vermese de kademeli olarak dizelleri ürün gamından çıkaracak. Örneğin gruba ait Skoda markası, bu yıl Frankfurt’ta tanıtılacak yeni jenerasyon Octavia’da dizel motor kullanmayacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!