Auto Ajans

Haberler

Kiralama sektörü 6.700 araç aldı

Kiralama sektörü 6.700 araç aldı
Paylaş
Haziran 08
10:59 2019

Operasyonel kiralama sektörü, 2019 yılının ilk çeyreğinde 805 milyon TL yatırım yaparak satılan yeni otomobillerin yüzde 10’u olan 6 bin 700 adet yeni aracı filosuna kattı. Sektörün aktif büyüklüğü 28 milyar 600 milyon TL oldu. 2018 yılı sonuna göre yüzde 5.7 daralan operasyonel kiralama sektörünün, filosundaki araç sayısı toplamda 305 bin adede ulaştı.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin (TOKKDER) raporuna göre, ilk 3 aylık dönemde Renault yüzde 26.2’lik payı ile Türkiye operasyonel araç kiralama sektörünün araç parkında en çok tercih edilen marka oldu. Renault’yu yüzde 13.3 ile Volkswagen, yüzde 13.2 ile Fiat ve yüzde 10.3 ile Ford markaları takip etti. Sektörün araç parkının yüzde 49.1 gibi önemli bir kısmı kompakt sınıf araçlardan oluşurken, küçük sınıf araçlar yüzde 31.4 üst orta sınıf araçlar ise 13,9 pay aldı. Araç parkının yüzde 93.6 gibi oldukça yüksek bir oranını dizel araçlar oluşturdu. 

En fazla tercih 30-42 ay için

Raporda yer alan verilere göre, 2018’de yaklaşık 5.3 milyar TL vergi ödeyen operasyonel kiralama sektörü, bu yılın 3 aylık döneminde yaklaşık
471 milyon TL vergi ödeyerek ülke ekonomisine yaptığı katkıyı sürdürdü. 

Sözleşme sürelerine bakıldığında yüzde 62.4’lük oran ile en fazla 30-42 aylık sözleşmelerin tercih edildiği görülüyor. Onu yüzde 18.7’lik oran ile 18-30 ay ve yüzde 13.5 ile de 43 ay ve üzeri sözleşmeler takip ediyor.  

TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, sınırlı olan kaynakların verimli kullanımının her zamankinden daha önemli hale geldiğini belirtti. Şirketlerin de bu kapsamda operasyonel kiralamaya yöneldiğine dikkat çeken Ekici, “Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde operasyonel kiralama, şirketlere sürdürülebilirlik adına büyük fayda sağlıyor” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

📌Pandemi nedeniyle üretime bir türlü geçemeyen Rivian, nihayet elektrikli pick-up'ı R1T'yi banttan indirdi.

📌Rivian, böylece GM, Ford ve Tesla'dan önce ilk elektrikli pick-up sunan şirket olmayı başardı.

http://www.autoajans.com/elektrikli-pick-up-ureten-ilk-marka

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!