Auto Ajans

Haberler

Kiralamada hibrit ve elektrikli modası

Kiralamada hibrit ve elektrikli modası
Paylaş
Ağustos 23
07:00 2021

Araç kiralama sektörünün çatı kuruluşu Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), bağımsız araştırma şirketi NielsenIQ iş birliği ile hazırladığı, 2021 yılının ilk yarı sonuçlarını içeren ‘TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, operasyonel araç kiralama sektörü yılın ilk yarısında 8.7 milyar TL’lik yeni araç yatırımı yaparak Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 10.8’i olan 33 bin 400 adet aracı filosuna kattı. Yılın ilk yarısı itibariyle sektörün aktif büyüklüğü 46 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu dönemde, sektörün kiradaki aktif araç sayısı yılın ilk çeyreğine göre yaklaşık yüzde 1 azalarak 223 bin 178 adet oldu. Sektörün toplam araç sayısı 2020 yılı sonuna göre yüzde 7.1 azaldı ve 244 bin adede geriledi.

En çok hangi marka tercih edildi?

Rapora göre, Renault yüzde 23.3 pay ile Türkiye operasyonel araç kiralama sektörünün en çok tercih edilen markası olmayı sürdürdü. Renault’yu yüzde 14.5’le Fiat, yüzde 11 ile Volkswagen ve yüzde 10.9’la Ford takip etti. Bu dönemde, sektörün araç parkının yüzde 50.9’u kompakt sınıf araçlardan oluşurken, küçük sınıf araçlar yüzde 26 ve üst-orta sınıf araçlar yüzde 18.5 pay aldı. 2018 sonunda operasyonel araç kiralama sektörünün filosundaki payı yüzde 2.9 olan hafif ticari araçların payı, yılın ilk yarısında yüzde 4.6’ya yükseldi. Diğer yandan, sektörün araç parkında yer alan hibrit ve elektrikli araçların payının hızla artmaya devam etmesi dikkati çekti. Buna göre, sektörün araç parkının büyük bölümünü yüzde 76.5 ile dizel yakıtlı araçlar oluşturmayı sürdürürken, benzinli araçların payı yüzde 18.1’e çıktı. Hibrit ve elektrikli araçların payı yüzde 3.6’dan yüzde 5.4’e çıktı.

SUV’lar yükselişte

TOKKDER raporuna göre, ilk altı ay sonunda operasyonel kiralama sektöründeki gövde tipine göre araç oranlarında sedanın liderliği devam etti. SUV gövde tipindeki istikrarlı artış da öne çıktı. Bu kapsamda, sedan gövde tipine sahip araçlar yüzde 64.3’le ilk sırada yer alırken, hatchback gövde tipine sahip araçlar yüzde 19.1 ile ikinci sırada geldi. SUV’lar yüzde 6.7 ile üçüncü sırada yer aldı. Rapora göre, sektörün toplam araç parkındaki araçların yüzde 70’ini otomatik vitese sahip araçlar oluştururken, manuel vitesli araçların payı yüzde 30 olarak gerçekleşti.

Ağırlık 30-42 ay kiralama

Yılın ilk yarısında Türkiye’deki operasyonel kiralamaların yüzde 48.4’ünü 30- 42 ay süreli sözleşmelerin oluşturduğu görüldü. Bu sözleşmelerden sonra en çok tercih edilen operasyonel kiralama süresi yüzde 21 ile 43 ay ve üzeri sözleşmeler olurken, 18-30 aylık sözleşmeler yüzde 19 oranında tercih edildi. 18 ayın altındaki kiralama sözleşmeleri kontratların yüzde 11.7’sini kapsadı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

📌Pandemi nedeniyle üretime bir türlü geçemeyen Rivian, nihayet elektrikli pick-up'ı R1T'yi banttan indirdi.

📌Rivian, böylece GM, Ford ve Tesla'dan önce ilk elektrikli pick-up sunan şirket olmayı başardı.

http://www.autoajans.com/elektrikli-pick-up-ureten-ilk-marka

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!