Auto Ajans

Haberler

Koç’un batarya yatırımı erteleniyor mu?

Koç’un batarya yatırımı erteleniyor mu?
Paylaş
Kasım 08
09:30 2023

Küresel elektrikli araç satışlarında yaşanan yavaşlama yeni yatırımların ertelenmesine neden oluyor. Ford Motor Company, LG Energy Solutions ve Koç Holding’in Türkiye’de planladığı batarya fabrikasında gecikme yaşanabilir. Korea Economic Daily’nin haberine göre, şirketler planlanan batarya üretim fabrikasının temel atma sürecini ertelemeyi değerlendiriyor. Hatırlanacağı gibi Ford, LG Energy ve Koç Holding, Şubat 2023’te bağlayıcı olmayan bir mutabakat zaptı imzalamıştı. Buna göre, batarya hücresi üretecek tesisin Ankara yakınlarında inşa edilmesi planlanıyordu. LG Energy Solution da inşaatın zamanlaması konusunda bir karar alınmadığını belirtti.

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding, Ford Motor Company ve LG Energy Solution ortaklığında batarya hücre üretimi yatırımı için imzaladıkları bağlayıcı olmayan niyet mektubuna değinerek, “Ankara’da kurulması planlanan tesisin, Avrupa’nın en büyük batarya hücresi üretim üslerinden biri olması hedefleniyor. Taraflarca anlaşılması halinde üretime 2026’da başlamayı ve ilk etapta yıllık 25 GW saat kapasiteye ulaşmayı amaçlıyoruz. Bu tesis yatırımının ülkemize otomotiv sektöründe önemli bir küresel rekabet avantajı kazandıracağına inanıyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!