Auto Ajans

Haberler

Koronavirüs Avrupalı üreticileri nasıl etkiledi?

Koronavirüs Avrupalı üreticileri nasıl etkiledi?
Paylaş
Mart 16
05:15 2020

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19), otomotiv sektöründe iz bırakmaya devam ediyor. Bilindiği gibi Çin’in ardından virüsten en çok etkilenen ülke İtalya oldu. Otomotiv konusunda ise tüm Avrupalı üreticiler etkilenmeye başladı. Fiat Chyrsler Automobiles (FCA), Çarşamba günü açıkladığı kararla birlikte dört fabrikasını geçici olarak kapatma önlemine giderken, aynı zamanda merkezde evden çalışma sistemini teşvik ediyor. Bununla birlikte İtalyan lastik üreticisi Pirelli, bir çalışanında Covid-19 tespit edilmesi sebebiyle Settimo Torinese tesisinde üretimi yavaşlattığını açıkladı.

Otomotiv dünyasında virüs etkisi altında kalanlar sadece İtalyanlar olmadı. İngiltere’nin en büyük araç üreticisi Jaguar Land Rover, üretim lokasyonunda olmasa da çalışanlarının birinde koronavirüs testinin pozitif çıkmasıyla bu kişinin izole edildiğini bildirdi. PSA Grubu da 5 bin kişilik Mulhouse fabrikasında bir kişinin testinin pozitif çıktığını belirtti. Volkswagen Grubu, tedarik sorununun kötüleşmesi halinde İspanya’da iki tesisinde çalışmanın durabileceğini ve işçilerin geçici olarak eve gönderilebileceğini açıkladı. Seat’ın verdiği bilgiye göre tedarik zincirinin kırılmasıyla 7 bin kişinin görev yaptığı Martorell’de üretim durabilir. Buradaki tesiste Seat Ibiza, Leon ve Arona üretilirken, Audi de A1 Sportback’i bantlardan indiriyor. Diğer yandan grubun başka markası Skoda, Çin’den gelen parçalardaki tedarik sorunuyla bazı fabrikaların etkilenme riskinin olduğunu bildirdi. Bu sorunlara ek olarak, global talepteki kıtlık ve emisyon hedeflerinin getirdiği yüksek maliyetler de üreticileri zorluyor. Yapılan tahminler Avrupa’nın en büyük üçüncü ekonomisi İtalya’da otomobil satışlarının bu yıl yüzde 15’in üzerinde gerileyeceğini gösteriyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗Elektrikli otomobil teknolojisinde batarya fiyatları ucuzlamaya başlarken, şarj süresinde de önemli gelişmeler yaşanıyor.

🚗İsrailli StoreDot, sadece 5 dakikada dolan batarya ürettiklerini açıkladı.

http://www.autoajans.com/5-dakikada-sarj-olan-batarya

🚗Seat'ın Türkiye'de de en çok satan modeli olan Leon yeni yüzüyle satışa çıktı.

🚗Leon ilk etapta 130 beygirlik 1.5 TSE motor ve FR donanım seviyesiyle tüketicilerin beğenisine sunuldu.

http://www.autoajans.com/yenilenen-seat-leon-satista

🚗Porsche, Taycan 4S'in altında konumlandırılan yeni versiyonu Avrupa'da satışa sunuyor.

🚗485 km menzile sahip Taycan'ın baz modelinin Almanya fiyatı 83 bin euro.

http://www.autoajans.com/taycanin-en-ucuz-versiyonu-geliyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!