Auto Ajans

Haberler

Krizler geri kaldı, otomotiv normalleşti

Krizler geri kaldı, otomotiv normalleşti
Paylaş
Kasım 13
07:38 2023

Peugeot CEO’su Linda Jackson, çip krizinin artık sonuna geldiklerini belirterek, “Otomobil üreticileri açısından oldukça zor zamanlardı. Neredeyse bu konuya dair sorunlar bitmek üzere. Otomotiv sektörüyle ilgili bir dinamik, çevik ve her zaman krizlere açık olmasıdır. Bu finansal olabilir, akaryakıt ile ilgili olabilir, savaşlar etkili olur. Bir otomobil şirketi olarak hayatta kalabilmeniz için esnek ve adapte olabilmeniz şarttır. Pandemi, ne zaman ve nasıl değişmemiz gerektiğine dair iyi bir örnektir. Pandemi döneminde otomobil üretim sürecimizi günden güne ve hatta bazen saatlik olarak planlıyorduk. Elimizde parça olup olmadan üretimimizi sürdürüyorduk. Şimdi bunlar geride kaldı ve normalleştik” diye konuştu.

Türkiye 5’inci büyük pazarımız

Türkiye ziyareti sırasında soruları yanıtlayan Jackson, Türkiye’nin Peugeot dünyasında çok önemli yer tuttuğuna değindi. Türkiye’nin küresel olarak 5’inci büyük pazar haline geldiğini belirten Linda Jackson, şunları kaydetti: “Birinci sırada Fransa var ki, Peugeot’nun ana pazarı olmasından dolayı Türkiye’nin bu pozisyona ulaşması fantastik olurdu. İtalya, Birleşik Krallık ve İspanya da diğer ülkeleri oluşturuyor. Bu bir mücadele ve her zaman olmaya da devam edecek. Adet ya da seviye açıklayamayacağım çünkü sürekli bir değişiklikle karşılaşıyoruz ve açıklamam halinde, o hedefe ulaşamazsak bunu ileride soracaksınız. Ama emin olun ki eğer beşinci sıradaysanız, global bir sistemin dikkatini ve desteğini alıyorsunuz. Dokuzunculuktan beşinciliğe yükselindi; bu çok büyük bir başarı. Türkiye’deki ekip de çok başarılı anlamına geliyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!