Auto Ajans

Haberler

Krizlerin gölgesinde büyüdü

Krizlerin gölgesinde büyüdü
Paylaş
Mayıs 13
21:05 2023

Toyota, otomotiv sektöründe yaşanan birçok olumsuz gelişmeye karşın 2022 yılında küresel olarak istikrarlı yükselişini devam ettirdi. JATO Dynamics verilerine göre Toyota, bir kez daha dünyanın en çok tercih edilen üreticisi olmayı başardı. Dünyada satılan her 100 araçtan 13’ünü temsil eden Toyota, bu perfomansıyla birlikte 2021’deki yüzde 12.65’lik pazar payını yüzde 13’e çıkardı. Böylece dünyada satılan 80.67 milyon aracın 10.5 milyon adedini satarak liderlik rolünü sürdürdü. Küresel pazar payını yüzde 0.3 puan artıran Toyota, özellikle geniş hibrit ve SUV ürün yelpazesi satışlarıyla öne çıktı.

Toyota RAV4, 10 milyon adedin üzerindeki satış rakamıyla ilk sırada yer aldı. RAV4’ü en çok tercih eden pazar Çin olurken, onu Kuzey Amerika ve Avrupa pazarları takip etti. 2022 yılı boyunca 992 bin adetlik satış performansı elde eden Toyota Corolla ikinci sırayı aldı. Dünyada en çok satan ilk 10 model arasında Toyota RAV4, Corolla sedan, Camry, Hilux ve Corolla Cross ile 5 model yer aldı. Corolla Cross kısa zamanda en popüler modeller arasına girerek 2022 530 binlik satış rakamına ulaştı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!