Auto Ajans

Haberler

Küçük çip başımıza büyük iş açacak gibi…

Küçük çip başımıza büyük iş açacak gibi…
Paylaş
Nisan 19
07:00 2021

Küçük gibi görünen çip krizi büyümeye devam ederken, küresel otomotiv sektörünü koronavirüs salgınından daha fazla etkiler hale geldi. Yarı iletken sorunu Türkiye’ye de sıçradı, Oyak Renault, Tofaş ve Ford Otosan üretime belirli süreler ara vermek zorunda kaldı. Özellikle Ford Otosan’ın yeni yatırımlar ve bakım arasını öne alarak Gölcük fabrikasında üretimi yaklaşık 2 ay durduracağını bildirmesi, işin tahminlerin ötesine gittiğini gösteriyor. OSD Başkanı Haydar Yenigün, geçtiğimiz günlerde yaptığı öngörüde sıkıntının 2-3 ay sürmesini beklediklerini, yıl sonuna doğru toparlanabileceğini söylemişti. Ancak kriz tehlikeli boyutlara gidiyor. Herkesin korkusu geçen yıl yaşanan araç bulma sıkıntısının hortlaması. Markaların yavaş yavaş araç bulma sıkıntısı yaşadığını duyuyorum.

Devlerin tahminleri ne?

LMC Automotive’in tahminine göre, yıl sonuna kadar üretim kaybı 2.4 milyon adede ulaşacak. İlk çeyrekte üretimin 1.3 milyon adetlik düşüş, faturanın daha acı olacağının habercisi. Özellikle Japonya’da Renesans Electronics’te çıkan yangın ateşi körüklemiş durumda. Yarı iletken üreticilerinden gelen tahminler de pek iyimser değil. Dünyanın en büyük çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin (TSMC) CEO’su C.C Wei, analistlere yaptığı sunumda krizin bu yıl ve 2022’de devam edeceğini söyledi. Hatta şirket bu yüzden gelir tahminlerini yükseltirken, önümüzdeki 3 yıl içinde 100 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. ABD, olayı ulusal güvenlik sorunu olarak görmeye başladı. Başkan Joe Biden’a brifing veren Intel CEO’su Pat Gelsinger de şirketin üretiminin bir bölümün sadece otomotivlere ayıracaklarını belirtti, krizin fabrika yatırım gerektirmeden 3-4 yılda hafifleyeceğini açıkladı. Görüldüğü gibi durum gerçekten ciddi. Tabii sadece otomotiv sektörü değil teknoloji de olumsuz etkileniyor. Apple, MacBook ve iPad üretiminde önemli derecede gecikmeler yaşıyor.

Yeni üretim araları gelebilir

Peki Türkiye’de çip krizi büyür mü? Üçüncü yerli modeli Bayon’ı bantlardan indirmeye hazırlanan Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel şimdilik bir sorunla karşılaşmadıklarını belirtiyor. Toyota’nın Sakarya tesisi de üretime sorunsuz devam ediyor. Ancak sonrası maalesef belirsiz, her an ‘zorunlu ara’ haberleri gelebilir. İkinci el piyasası bile umudunu ‘çip’e bağlamış durumda. Durgun geçen pazarın tedarik sıkıntısıyla yeniden canlanacağını, fiyatların yükseleceğini konuşuyorlar. Ekonomi, pandemi, belirsizlikler bir tarafa sektörün gidişatında çip tedariği daha fazla belirleyici olacaktır.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!