Auto Ajans

Haberler

Küçük sınıfta büyük rekabet

Küçük sınıfta büyük rekabet
Paylaş
Ağustos 14
14:05 2019

Otomotiv dünyasının eski yıldızı B sınıfı parlak günlerine dönmeye çalışıyor. Avrupa ve Türkiye’de tahtını SUV’lara kaptıran B hatchback’ler yeni model dopingiyle çıkış yolu aramak istiyor. Oyak Renault’nun Bursa tesisinde üretilen yeni Clio, Peugeot’nun baştan aşağıya yenilediği 208 ve Groupe PSA bünyesine altında yeniden yaratılan Opel Corsa, 2020 yılında SUV ve crossover’lara karşı mücadele edecek. Çok değil 2017’de B sınıfının pazar payı AB ülkelerinde yüzde 25 iken, geçen yıl yüzde 18’e kadar geriledi. B hatchback otomobillerin satışı 2018’de yüzde 1 düşüşle 2.9 milyon adette kaldı. Satışların 2009’da 3.5 milyona ulaştığını hatırlatalım… Bu keskin düşüşte tüketicilerin değişen tercihleri kadar yüzleri eskiyen modeller de etkili oldu.

İmaj tazeleyen VW Polo, Ford Fiesta, Toyota Yaris, Skoda Fabia ve Seat Ibiza gibi bu sınıfın önemli modellerinden sonra 3 yepyeni otomobil SUV’lara karşı mücadeleye hazırlanıyor. B sınıfının en çok ve Avrupa’nın VW Golf’ten sonra ikinci en çok satan modeli Renault Clio, Peugeot’nun genç kitlelere ulaştığı 208 modeli ve Opel’in gözbebeği Corsa, pazara çıkmak için gün sayıyor. Avrupa’da SUV’ların binek oto pazarından yaklaşık yüzde 37 pay aldığı bir dönemde, bu üç yeni modelin B segmentini yeniden ayağa kaldırabileceği konuşuluyor. Ancak özellikle hızlı büyüme trendinde olan B-SUV’lar yine B sınıfı küçüklerin en büyük rakibi olacak. Renault Clio’un hibrit versiyona, Peugeot 208 ile Opel Corsa’nın elektrikli versiyonlara kavuşması belki de SUV’lara karşı bir avantaj yaratacak gibi görünüyor. 2020’de SUV ve B hatchback arasındaki büyük rekabeti izleyip, kazananı göreceğiz…

Türkiye’ye ne zaman geliyorlar?

Peki B sınıfının yenilenen oyuncuları Türkiye’ye ne zaman gelecek? Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında üretilen yeni Clio, yerli olmanın avantajını kullanacak gibi görünüyor. 1.0 ve 1.3 litre yeni benzinli motor seçenekleriyle sürpriz yapan otomobil, Ekim ayında tüketicilerle buluşacak. Renault markasının ilk hibrit motorlu versiyonu E-TECH Clio da 2020’nin ilk çeyreğine yetişecek.

Groupe PSA çatısı altında yeniden yapılanan Opel Türkiye, tamamen yenilenen Corsa’ya önümüzdeki yıl kavuşacak. Şirket, yeni Corsa’yı 2020’in ikinci yarısında getirmeye planlıyor. Ancak şirket yeni ürünü daha erkene çekebilmek için çalışıyor. Peugeot tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken 208’i seneye ithal edecek. Tarih henüz netleşmedi ancak ilk yarıya yetişmesi için plan yapılıyor. Hiç kuşkusuz 208 ve Corsa için en çok sorulan sorular ‘Elektrikli versiyonlar ne zaman gelecek?’ oluyor. 208-e ve Corsa-e’nin durumu henüz net değil. Piyasadaki talebe göre elektriklilerin takvimi belirlenecek.

SUV’lar B segmentini solladı

Türkiye’de yılın ilk 7 ayında otomobil satışlarındaki yüzde 46’lık daralmaya paralel, B sınıfı da küçüldü. Binek otomobillerin içinde B sınıfının pazar payı SUV’ların gerisinde kalmaya devam etti. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre, Ocak-Temmuz döneminde B hatchback’lerin satışı yüzde 51.46 gerileyerek, 18 bin 685 adede indi. Geçen yılın aynı döneminde 79 bin 925 otomobil satılmıştı. Oto satışları içinde B HB’lerin pazar payı yüzde 25.7’den yüzde 22.5’e gerilerken, SUV’larınki yüzde 22.6 oldu.

Markaların 7 aylık performanslarına bakarsak; Clio HB Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de liderliğini sürdürdü. Clio HB’den 12 bin 296 adet satılırken, onu 3 bin 103 adetle Hyundai i20, 2 bin 616 adetle VW Polo, 2 bin 199 adetle Dacia Sandero. 1.595 adetle Opel Corsa takip etti. SUV’lar karşısında B’lerin ne kadar güç kaybettiğini Hyundai örneğini ile de verebiliriz. Hyundai markasının bugüne kadar en çok satan modeli olan i20 unvanını Tucson’a kaptırmış durumda.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!